26. decembra 2017

Kubánska torta

Kombináciu čokolády a banánu máme u nás radi. Tak bolo iba otázkou času, kedy príde na pečenie tejto výbornej torty. A skutočne bola výrazne čokoládová - ak teda máte radi čokoládu, neváhajte a vyskúšajte, určite nebudete banovať.. 

A konečne som našla recept na chutný a vláčny kakaový korpus, pretože doteraz som ani s jedným nebola spokojná, vždy boli hutné alebo suché.

Z uvedeného množstva surovín urobíte dve torty (kubánske preto, že kedysi ju pripravovali na počesť návštevy vtedajšieho kubánskeho vodcu Fidela Castra v Československu), alebo jednu klasickú vyššiu tortu. 



Potrebujeme :

na korpus

8 ks vajce (žĺtky a bielky zvlášť)
4 PL práškový cukor
4 PL kryštálový cukor
5 PL polohrubá múka
3 PL kakao
1 ČL prášok do pečiva

na krém

500 ml smotana na šľahanie (min. 33%)
200 - 250 g čokoláda na varenie alebo horká čokoláda 
1 kopcovitá PL krupicový cukor

na dokončenie

lekvár - najlepšie nejaký výrazný, ja som dala marhuľový
banány (na 1 tortu cca 4-5 kusov)
100 g čokoláda na varenie
1 PL kokosový alebo iný olej do polevy
40 g biela čokoláda a drobné ozdoby (voliteľné)

okrem toho

tortová forma s priemerom 24 cm
papier na pečenie

PRÍPRAVA :

Krém si pripravíme najlepšie deň vopred tak, že smotanu zohrejeme po bod varu, pridáme cukor a čokoládu nalámanú na menšie kúsky. Za stáleho miešania úplne rozpustíme. Necháme vychladnúť a na noc dáme odstáť do chladničky. Na druhý deň vyšľaháme na tuhý krém.

Na korpus vyšľaháme bielky s kryštálovým alebo krupicovým cukrom do peny, žĺtky vymiešame s práškovým cukrom a múku zmiešame s kakaom a práškom do pečiva (odporúčam preosiať múku aj kakao). Do vyšľahaných bielkov postupne jemne vmiešame žĺtkovú zmes a nakoniec zmes múky, kakaa a prášku do pečiva.

Tortovú formu vymažeme maslom, na dno dáme papier na pečenie, pomastíme a vysypememe kakaom. Vlejeme cesto a rovnomerne rozotrieme. Pečieme 15 minút v rúre vyhriatej na 170°C, následne teplotu znížime na 130°C a pečieme ešte cca 40 - 50 minút (vyskúšame špajdľou), ja som piekla 45 minút. 

Korpus necháme vychladnúť, vyberieme z formy, odstránime papier na pečenie a prekrojíme na polovicu. Originál torta sa robí iba z jednej polovice korpusu, takže z celej dávky vyjdú 2 torty.

Na korpus (jednu polovicu) natrieme lekvár a nemusíme šetriť. Tesne vedľa seba uložíme banány zbavené šupy a prekrojené po dĺžke na polovicu (môžeme dať aj celé banány, ale torta sa bude horšie krájať). Potrieme krémom a necháme v chlade stuhnúť - v závislosti od toho, koľko čokolády dáme do smotany bude výsledná hustota krému (pri 250 g bol úplne hustý aj bez šľahania, pri 200 g bol redší). Po stuhnutí polejeme čokoládovou polevou a ozdobíme podľa vlastnej fantázie.



16. decembra 2017

Malé nepečené sladké chuťovky


Nepečené sladkosti pripravujem veľmi rada, pretože sú chutné, rýchlo hotové, nenáročné na prípravu a efekt je zaručený.


1. Banánové jednohubky alebo banán v čokoláde


Táto maškrta je u nás úplne NAJ - kombinácia sviežeho banánu a čokolády + vláčne piškóty tvoria dokonalú harmóniu chutí, mohli by sme ju jesť celé sviatky a aj po nich.

Potrebujeme :

okrúhle piškóty 
banány
čokoláda
kokosový olej alebo iný tuk (do čokolády)
drobné ozdoby (nemusia byť)
špáradlá
papier na pečenie

Príprava :

Extrémne jednoduchá príprava a neskutočne úžasná chuť. Banány ošúpeme a pokrájame na kolieska hrubé cca 3 mm. Medzi dve piškóty vložíme koliesko banánu, jemne pritlačíme, do stredu zapichneme spáradlo a namočíme do čokolády roztopenej s kokosovým olejom alebo iným vhodným tukom a do hladka vymiešanej. Ukladáme na vhodný podnos s papierom na pečenie, môžeme ale nemusíme ozdobiť podľa vlastnej fantázie a dáme stuhnúť do chladničky. Uchovávame v chladničke.




2. Plnené datle


Tieto som skúšala prvý krát a je to druh takej zdravšej maškrty, teda v závislosti od toho čím ich naplníte.

Potrebujeme :

datle (odporúčam väčšie a mäkšie - ja som dostala v Tesco kúpiť 500g balenie  
         označené ako čerstvé datle - sú výborné, iné ani nebudem kupovať)
čokoládu a kokosový olej na obalenie
sekané oriešky, pistácie, mandle na ozdobenie
papier na pečenie 

na plnku :  oriešky, arašidové maslo, Salko, piškóty alebo keksy, ...

Príprava :

Datle vykôstkujeme - ja ostrým špicatým nožom narežem na jednej strane datlu a vylúpnem kôstku. Do otvoru natlačím plnku (zmiešané arašidové maslo alebo Salko s rozmixovanými piškótami, arašidovú zmes som osladila troškou javorového sirupu) alebo iba nasekané oriešky či celú mandľu a v dlaniach pogúľam ako valček aby zostal zachovaný pekný tvar. Namáčame v čokoláde rozpustenej s kokosovým alebo iným tukom, odkladáme na papier na pečenie, ozdobíme podľa fantázie a necháme v chladničke stuhnúť. Skladujeme v chladničke.





3/ Salkové guľôčky


Tie som robila ako "z núdze cnosť", pretože mi zostalo Salko z iného receptu a zistila som, že sú chuťovo veľmi dobré.

Potrebujeme :

Salko (klasické, nie karamelové)
rozmixované piškóty alebo sušienky
kokosovú múčku
mandle (nemusí byť)

Príprava :

Salko zmiešame s rozmixovanými sušienkami a kokosovou múčkou na kompaktnú hustú hmotu (ak chcete zdravšiu verziu použite iba kokosovú múčku). Z hmoty robíme guľky, môžeme do stredu vložiť mandľu, obalíme v kokosovej múčke. Skladujeme v chladničke.



13. decembra 2017

Domáca oškvarková pomazánka


Oškvarky milujem a v malom množstve si ich občas doprajem, jednoducho im neviem odolať, stačí sa mi na ne iba pozrieť a som stratená. Mám ich rada iba tak jednoducho - posolené, s kúskom chlebíka, alebo vo forme pomazánky, ktorú robievala ešte moja maminka.

 
Tentoraz som zvolila pomazánku a šťastie, že som mala doma iba malé množstvo oškvarkov, pretože chlebík s touto mňamkou je prudko návykový, a jeden kúsok nikdy nestačí. 



POTREBUJEME (na cca 4 - 6 porcií) :

150 g oškvarkov 
2 vajíčka uvarené natvrdo
1 PL plnotučná horčica
soľ
čerstvo mleté čierne korenie

PRÍPRAVA :

Oškvarky pomelieme na mäsovom mlynčeku (najmenšie dierky) alebo rozmixujeme (malé kúsky škvariek nie sú na závadu), pridáme najemno postrúhané uvarené vajíčka, horčicu, soľ, korenie a dobre premiešame. A potom už iba vychutnávame túto nezdravú ale skvostnú pomazánku, ideálne na čerstvom chlebíku s chrumkavou kôrkou. 

Ja som tentoraz mala také bledšie škvarky, preto je nátierka bledšia (ale na chuti jej to neubralo) - ak budete mať lepšie vypečené škvarečky, bude nátierka tmavšia.





Plnený točený medovník


Recept na tento medovník, ktorý poznám aj pod názvom točený medovník, tatranský medovník (dnes som zistila, že sa mu hovorí aj ružomberský perník, slivková roláda a "motanec") 😁,  mám už roky rokúce od bývalej kolegyne. Po minulé roky som ho nerobila a tento rok mi nejako prišiel na chuť. Medové cesto, slivkový lekvár (môj domáci aj s kúskami sliviek), orechy a sušené ovocie v tomto koláči tvoria dokonale vyváženú chuť. Príprava je jednoduchá a zabalený v alobale vydrží v pohode celé sviatky (pravdaže, ako ho hladoši nezjedia).





Na 3 veľké alebo 4 menšie kusy potrebujeme :

cesto


600 g hladká múka

200 g práškový cukor
4 celé vajíčka
100 g maslo izbovej teploty
4 PL med
1 PL sóda bicarbona
1 ČL škorica
1 ČL perníkové korenie

plnka


1 balenie slivkového lekváru

sekané orechy
sušené ovocie (brusnice, marhule, hrozienka)
kandizovanú pomarančovú kôru
čokoláda

na potretie


1 malé vajíčko

1 ČL práškový cukor
1 PL mlieko




Príprava :

Zo surovín na cesto vypracujeme cesto - ručne, alebo ak máte šikovný robot, urobí to za vás (použite hák na kysnuté cesto). Cesto zabalíme do fólie a dáme na noc alebo aspoň 3-4 hodiny do chladničky.

Na druhý deň (po 3-4 hodinách) cesto vyberieme a rozdelíme na 3 alebo štyri časti, podľa toho aké veľké medovníky chcete. Každú časť rozvaľkáme do tvaru obdĺžnika, na hrúbku cca 3-5 mm. Cesto potrieme slivkovým lekvárom (šetriť nemusíte, lekvár dodá skvelú chuť), posypeme nasekanými orieškami, pokrájaným sušeným ovocím, kandizovanou kôrou, posekanou čokoládou (podľa chuti) a zavinieme ako závin (najskôr zahneme dovnútra bočné kratšie strany), preložíme na pekáč vyložený papierom na pečenie (necháme dostatočný priestor medzi jednotlivými kusmi, pri pečení ešte narastú), potrieme vajíčkom, ktoré sme zmiešali s mliekom a cukrom a vložíme do rúry vyhriatej na 170°C. Pečieme cca 30-35 minút, v polovici pečenia pekáč otočíme a teplotu znížime na 160°C a dopečieme. Po upečení znovu ešte horúci medovník potrieme vajíčkom.

Necháme vychladnúť, skladujeme v alobale.




.. tento posledný bol najkrajší

Orechové mini rolky


Na tento recept som natrafila úplnou náhodou pri hľadaní iného receptu a keďže sa mi zdal zaujímavý, tak som ho vyskúšala. Orechovú plnku som doplnila o škoricu a vanilkový cukor som vymenila za mletú Bourbon vanilku. Rolky sú výborné, krehké, chuť orechovej náplne je lahodná, určite budem ešte robiť, ukladám medzi NAJ recepty.


autor : chillin.sk ... takto mali vyzerať

Na 40 - 45 kusov potrebujeme :

cesto

100 g maslo
100 g krémový syr (Mascarpone, Philadelphia)
50 g kryštálový cukor
1 žĺtko
225 g hladká múka
štipka soli
kôra z 1 citróna

náplň

175 g mleté vlašské orechy
1 bielok
1 vanilkový cukor alebo mletá vanilka
mletá škorica podľa chuti
1 kopcovitá PL práškový cukor + na posypanie

Príprava :

Maslo s cukrom vyšľaháme do peny, pridáme žĺtok, syr, citrónovú kôru, múku a vypracujeme hladké a pružné cesto, ktoré zabalíme do fólie a dáme na 30 minút odpočinúť do chladničky. 


Pokiaľ cesto odpočíva pripravíme si plnku - bielok s cukrom a vanilkovým cukrom alebo vanilkou vyšľaháme na pevný sneh, pridáme orechy a škoricu a vymiešame plnku.


Po uplynutí času vyvaľkáme na pomúčenej podložke na hrúbku cca 2-3 mm. Okrúhlou formičkou vykrojíme kolieska s priemerom cca 6 cm. Z plnky odoberáme kúsky, urobíme z nich malý valček, položíme do stredu kolieska, okraje preložíme cez seba a vidličkou pritlačíme. Rukou vyformujeme boky do rovného tvaru. Ukladáme na pekáč vyložený papierom na pečenie a v rúre vyhriatej na 200°C pečieme do ružova (cca 12-15 minút). Pocukrujeme. 


.. pred pečením vyzerali super


.. po upečení sa mi stratil vzor od vidličky a trocha narástli, ale chuť bola skvelá





12. decembra 2017

Lahodná krémová polievka zo stonkového zeleru



Túto polievočku mám veľmi rada, pretože je chutná a jednoduchá na prípravu.
Inšpirovala som sa receptom z internetu, ktorý som jemučko doťukla podľa svojej chuti - pôvodná verzia bola veľmi jemná, takmer bez chuti, tak som pridala kvapku octu - ak máte radi jemnú chuť, nemusíte ho pridať.






Na 3-4 porcie potrebujeme : 

200-250 g stonkový zeler
100 g zemiaky
1,25-1,5 l zeleninový vývar 
20 g maslo
1 šalotka alebo menšia cibuľa
soľ
čerstvo mleté korenie
ocot podľa chuti (ja dávam cca 1 PL)
slanina alebo sušená šunka na dekoráciu 


Príprava :

Stonkový zeler umyjeme, osušíme a pokrájame na mesiačiky hrubé cca 2-3 mm. Šalotku alebo cibuľu očistíme a pokrájame na malé kúsky. Zemiaky očisíme a pokrájame na menšie kúsky. Vývar zohrejeme alebo použijeme čerstvý. V hrnci na miernom plameni rozpustíme maslo, pridáme pokrájanú šalotku (cibuľu) a pokrájaný zeler, minútku opekáme, prikryjeme a na miernom ohni dusíme 10 minút - zeler a cibuľa nesmú byť hnedé. Po 10 minútach pridáme pokrájané zemiaky, teplý vývar, ochutíme korením, premiešame a prikryté varíme 30 minút. Rozmixujeme a prepasírujeme, pretože stonkový zeler má dlhé vlákna, ktoré sa úplne nerozvaria. Dochutíme soľou, korením a octom, minútu povaríme a podávame s plátkom do chrumkava opečenej slaniny alebo sušenej šunky, ktorá sa k tejto jemnej polievočke výborne hodí.  

Môj tip :  

Vývar najčastejšie používam zeleninový alebo hydinový, ale výborná je z vývaru z údeného mäsa, takže ak budete variť údené, vodu určite nevylievajte - ja ju vždy zriedim vodou 1:1 a použijem na túto polievočku - ak používam údený vývar, tak nedochucujem octom, pretože vývar je sám o sebe chuťovo výrazný.











Gaštanovo - marcipánové guľôčky


Vôňa gaštanového pyré v kombinácii so sladkým marcipánom a horkastým kakaom - čo viac dodať, delikatesa. Keď si odmyslím balenie do marcipánu, tak je to veľmi jednoduchá a veľmi chutná maškrta.

Odporúčam guľky robiť a v kakau obaľovať až pred podávaním, aby vlhkosť gaštanového pyré nerozmočila marcipán a kakao, alebo obaliť radšej v čokoláde, ktorá vytvorí tuhší obal. 




 Na 40 kusov potrebujeme :

250 g gaštanové pyré 

300 g marcipán
100 g rozmixované piškóty
4 PL uvarená čierna káva
kakao na obalenie

Príprava :


Mrazené gaštanové pyré necháme povoliť, nastrúhame na hrubo, pridáme rozmixované piškóty a kávu a vypracujeme kompaktnú hmotu - trvá to iba chvíľočku. Robíme guľôčky - nie veľmi veľké, marcipán ich ešte zväčší. Marcipán rozvaľkáme na silikónovej podložke jemne posypanej škrobom (Solamyl, Gustin) na hrúbku 1,5 - 2 mm (ja som vygúľala veľmi natenko, dosť zle sa s ním robilo a vlhkosť  gaštanového pyré ho po troch dňoch skoro úplne narušila), vykrojíme kolieska s priemerom cca 6-7 cm (podľa veľkosti guľôčok) a gaštanové guľky obalíme do marcipánu. 




Nakoniec obalíme v práškovom kakau alebo ešte lepšie v čokoláde (kakao nasaje vlhkosť z pyré) a odložíme do chladničky stuhnúť. 






9. decembra 2017

Red Velvet crinkles

(FILIPÍNY, JUHOVÝCHODNÁ ÁZIA)


Dočítala som sa, že tieto rozkošné koláčiky majú svoj pôvod na Filipínach, 
kde je to typická desiata pre deti do školy.

Mňa tieto popraskané koláčiky už dlho fascinovali a dnes konečne som sa odhodlala ich vyskúšať. A keďže mám rada zaujímavé a netradičné recepty,   zvolila som si crinkles v podobe red velvet.




Na cca 20 - 30 kusov (podľa veľkosti) potrebujeme :


1 väčšie vajce
75 g povoleného masla
175 g hnedý cukor
100 g krémový neochutený syr (Mascarpone, Philadelphia, Lučina)
240 g hladká múka (preosiata)
10 g kakao (preosiate)
3 g prášok do pečiva (preosiaty)
červené potravinárske farbivo (ja som použila práškové, cca 1/2 ČL)
práškový cukor na obalenie




Príprava :

Zmiešame si preosiate suché suroviny (múku, kakao, prášok do pečiva). V šľahači šľaháme cukor s maslom pokiaľ nezačne chytať bledú farbu, pridáme vajce, zašľaháme, postupne pridáme za stáleho šľahania krémový syr, šľaháme na nízkych obrátkach a pridávame sypkú zmes a potravinársku farbu. Hmotu dáme do chladničky na 1-2 hodiny. Po vychladení robíme guľky, ktoré nahrubo obalíme v práškovom cukre (zvyšný cukor neoklepávame) a ukladáme na pekáč vyložený papierom na pečenie - medzi jednotlivými guľkami necháme väčšie medzery, pretože koláčiky pri pečení zväčšia svoj objem. Pečieme 12 minút v rúre zohriatej na 175°C. 









Delikatesné košíčky plnené karamelizovanými orieškami

Myslela som si, že tento rok som už vyskúšala dosť nových receptov, ale tomuto som nejako nedokázala odolať a oplatilo sa, chuť je výborná. Recept som našla v letáku Kaufland a ako je u mňa zvykom jemne som ho upravila podľa mojej chute. Príprava je trocha  pracnejšia, najmä ak budete robiť v plechu na muffiny, ale výsledná chuť je fantastická.

Kombinácia krehkého cesta a sladkej karamelovo-orechovej náplne doplnenej sušenými brusnicami a kandizovanou pomarančovou kôrou je neskutočná.
Pridávam k mojim NAJ receptom.





POTREBUJEME (na 12-15 kusov) :

cesto

200 g hladká múka
100 g maslo
40 g práškový cukor
1 žĺtok
kôra z jedného citróna

plnka

100 g orechy (vlašské, kešu, mandle, ... )
30 g sušené brusnice
30 g kandizovaná poomarančová kôra
80 g hnedý cukor
1 PL maslo
1 PL javorový sirup
1 ČL vanilkový extrakt
3 PL smotana 33%
štipka soli


PRÍPRAVA :


Zmiešaním všetkých surovín pripravíme cesto a necháme ho 2-3 hodiny odpočívať v chladničke - ja som robila deň vopred, ale potom dosť dlho trvalo kým pri izbovej teplote povolilo do tej miery, aby sa s ním dalo pracovať.

Na plnku dáme do hrnca cukor, maslo, javorový sirup, vanilkový exrakt a za priebežného miešania necháme roztopiť. Potom opatrne prilejeme smotanu, premiešame a pridáme posekané orechy (ja som mala zmes vlašských, kešu a mandlí) a posekané sušené a kandizované  ovocie. Pár minút povaríme, odstavíme z ohňa a necháme  čiastočne vychladnúť (s úplne studenou zmesou sa robí dosť zle). 

Vychladené cesto rozvaľkáme na pomúčenej doske na hrúbku 3-5 mm, vykrajujeme kolieska a hviezdičky (ku každému koliesku jednu hviezdičku). Plech na muffiny (ja som použila plech na 12 muffinov, ak použijete plech na menšie muffiny budete mať viac kúskov) vymažeme maslom a vysypeme múkou. 




Vykrojené kolieska opatrne vložíme do jednotlivých otvorov tak, aby sa nám vytvorili aj zvýšené okraje. Naplníme plnkou, navrch položíme hviezdičku a v rúre vyhriatej na 175°C pečieme cca 20 minút (pokiaľ nie je vrch upečený do ružova). Necháme vychladnúť, vyberieme von a poprášime práškovým cukrom. Mne vyšlo z uvedenej dávky 12 kusov a 1 väčší kúsok (mám plech na 12 muffinov, nechcelo sa mi 2 kusy dávať na druhý plech, tak som urobila jeden kúsok do väčšej formičky).



TIP :  

Pokojne môžete robiť aj vo formičkách na košíčky - pracuje sa s nimi oveľa lepšie ako s muffinovým pekáčom. Mne vyšlo vo formičkách s priemerom cca 6 cm 13 kusov.








3. decembra 2017

Plnené mandľové hviezdičky

Každý rok okrem tradičných receptov skúšam aj nové maškrty. Tento rok som namiesto klasických lineckých zlepovaných koláčikov zvolila variantu z celozrnnej, špaldovej a mandľovej múky.

Nakoniec som robila z polovice klasické mandľové a do druhej polovice som pridala kakao, aby bola ponuka na tanieri pestrejšia. A každé som plnila iným domácim lekvárom - bledé marhuľovým a kakaové ríbezľovým. Po upečení som chutnala a sú výborné, chutia mi viac ako klasické linecké.




Na cca 45 - 55 kusov (podľa hrúbky a veľkosti formičky) potrebujeme :

150 g celozrnná pšeničná múka
150 g špaldová múka (celozrnná alebo klasická)
100 g mandľová múka (alebo mleté mandle bez šupky)
100 g hnedý cukor (rozmixovaného)
štipka soli
200 g maslo
1/2 ČL mletá škorica
2 žĺtky
džem
čokoláda na zdobenie

Ak chceme aj kakaovú verziu tak rozdelíme cesto na dve časti (alebo robíme od začiatku v dvoch misách, v každej z polovice surovín) a v jednej časti nahradíme 1 kopcovitú PL múky kakaom.

PRÍPRAVA :

V mise zmiešame múku, cukor, mandle a soľ. Pridáme povolené maslo pokrájané na menšie kúsky, žĺtky a škoricu. Rukami spracujeme na cesto, zabalíme do mikroténového vrecka a dáme na pol hodinku do chladničky. Následne na pomúčenej doske vyvaľkáme na hrúbku 2-3 mm, vykrajujeme hviezdičky (polovicu plných a polovicu s vykrojeným stredom). Ukladáme na pekáč vystlaný papierom na pečenie. Pečieme 10 minút v rúre vyhriatej na 180°C. Necháme vychladnúť na mriežke, zlepujeme džemom a ozdobíme rozpustenou čokoládou alebo podľa vlastnej fantázie a vkusu.

Kokosové pusinky



Ďalší z našich tradičných rodinných receptov. 
Zvonku chrumkavé, zvnútra mäkučké a okrem toho úžasne voňavé.
A prudko žravé.





Na 25 - 35 kusov potrebujeme :

4 bielky
200 g práškový cukor
125-150 g kokosová múčka

PRÍPRAVA :

Bielky s preosiatym cukrom šľaháme vo vodnom kúpeli do zhustnutia. Následne odstavíme bokom a jemne varechou vmiešame kokosovú múčku.  Zmes necháme vychladnúť. Na pekáč dáme papier na pečenie. Po vychladnutí pomocou dvoch lyžičiek robíme na pekáči malé kôpky - medzi jednotlivými pusinkami necháme cca 2 cm medzeru. Pečieme v rúre zohriatej na 130°C 30 minút. Necháme na pekáči vychladnúť a z pekáča ich berieme až po úplnom vychladnutí.





2. decembra 2017

Náš odľahčený majonézový šalát


Receptov na majonézový šalát je asi toľko, koľko je hviezd na oblohe, tak pridám aj ja recept na ten náš odľahčený - ja si už iný k vianočnej rybe, rezňu či pečenej kačke ani neviem predstaviť.




Potrebujeme :

v šupke uvarené, vychladnuté a očistené zemiaky
jablká
uvarenú zeleninu (mrkva, kaleráb, zeler, hrášok)
sterilizované uhorky
majonézu
kyslú smotanu
horčicu 
soľ
korenie
kari korenie

Množstvá neuvádzam, každý má iné chute, tak si upraví podľa svojej chuti.

Príprava :

Očistené uvarené zemiaky pokrájame na drobné kocky (alebo použijeme koliesko na krájanie zemiakov). Jablká očistíme a pokrájame na rovnaké kocky ako zemiaky (ide to tiež dobre cez koliesko na krájanie zemiakov) a pridáme k zemiakom. Čo sa týka pomeru zemiakov a jabĺk je to na každom z vás - ja som začínala jedným-dvomi jablkami na dávku šalátu a teraz dávam niekedy 3:1, 2:1 a robila som už aj  1:1. Najlepšie mi chuťovo do šalátu pasujú jablká Golden delicius, ale samozrejme môžu byť aj iné. Pridáme uvarenú a pokrájanú zeleninu, pokrájané sterilizované uhorky, ochutíme soľou a korením a zamiešame. 

V osobitnej miske si zmiešame majonézu a kyslou smotanou, ja miešam v pomere 1:1 (namiesto kyslej smotany sa dá použiť aj hustý neochutený biely jogurt, šalát bude ešte ľahší), horčicou, soľou, korením a štipkou korenia karí. Celú zmes pridáme k zemiakom a zelenine a dobre premiešame. Môžeme dochutiť a zriediť trochou nálevu z uhoriek.



1. decembra 2017

Orieškovo-medové guľky


Ďalší z receptov zo 70 rokov starej kuchárskej knihy. 
Chutný, nenáročný na suroviny a jednoduchý na prípravu.




Na 15 kusov potrebujeme :

100 g mletých lieskových orechov
2 PL medu
2 PL rumu
šťava z 1 pomaranča
strúhaná čokoláda na obalenie

PRÍPRAVA :

Všetky suroviny okrem strúhanej čokolády dáme do hrnca a na nízkej teplote varíme za priebežného miešania 10-15 minút. Zmes necháme čiastočne vychladnúť (ale nie úplne, pretože zmes je potom veľmi tuhá, pretože med skaramelizoval) a robíme z nej guľky veľkosti vlašského orecha, ktoré obaľujeme v strúhanej čokoláde. Servírujeme v papierových košíčkoch. Nabudúce vyskúšam z vlašských orechov.

30. novembra 2017

PANPEPATO

Každé sviatky okrem tradičných receptov skúšam aj nejaké novinky - tento rok je to Panpepato, čo je tradičná talianska vianočná delikatesa najčastejšie sa pripravuje v Toskánsku a v Umbrii. Receptov je veľmi veľa, každá rodina má ten svoj, ale v podstate ide o to, že tento "chlieb" obsahuje veľa orechov, kvalitnej čokolády, kávy, vína, voňavého aj klasického korenia a sušeného a kandizovaného ovocia.




Na 2 kusy (cca 500 g / 20 ks) potrebujeme :

50 g vlašské orechy
50 g lieskovce
50 g mandle
50 g hrozienka
50 g kandizované a sušené ovocie
75 g med
2 PL voda
75 g horká čokoláda
50 g múka (hladká, špaldová)
1 ČL škorica
1,5 ČL kakao
1/2 ČL mletý muškátový orech
1/2 ČL čierneho korenia

Príprava :

Zohrejeme med s vodou. Orechy posekáme, kandizované a sušené ovocie pokrájame na menšie kúsky. Čokoládu rozpustíme vo vodnom kúpeli a následne zmiešame s medom. Orechy a ovocie dáme do väčšej misy, pridáme medovo-čokoládovú zmes, všetky koreniny a múku a vareškou dobre premiešame. Pomocou lyžice alebo namočených či naolejovaných rúk vytvarujeme dva bochníky, dáme na pekáč na papier na pečenie a v rúre vyhriatej na 180°C pečieme 20-25 minút. Vyberieme von a necháme úplne vychladnúť. Zabalíme do alobalu alebo do papiera na pečenie, uložíme na chladné miesto a necháme odležať do druhého dňa. Z bochníka sa odkrajujú plátky - vždy iba toľko čo sa skonzumuje, zvyšok sa zabalí a odloží. Koláčik je výrazne čokoládovy, lahodný, nepresladený a voňavý.