29. decembra 2024

Matcha koláčiky

Tieto koláčiky ma zaujali na prvý pohľad svojou farbou. Krásnou zelenou farbou, o ktorej som vedela, že sa bude vynímať medzi ostatnými koláčikmi a bude veľmi pekne korešpondovať s červeným džemom, ktorý som si pripravila na plnenie.  
 
S Matcha práškom som robila už viackrát. Mám ho rada pretože je to zdravší spôsob ako dosiahnuť krásnu zelenú farbu pri príprave dezertov - môžete ho pridať do cesta alebo do krémov, alebo ním dekorovať už hotové koláčiky.
 

Pôvodným zámerom bolo robiť iba klasické zlepované kolieska, ale nakoniec som sa rozhodla pripraviť viacero variácií zelených koláčikov. 

POTREBUJEME (na jeden pekáč koláčikov) :
 
cesto 

6 g Matcha prášok
150 g hladká múka
100 g mäkkého masla
50 g práškový cukor
1/2 vanilkový cukor
1 žĺtok
kôra z jedného citróna
 
dokončenie a zdobenie
 
chuťovo výrazný džem (ríbezľový, malinový, citrónový)
bielok alebo bielková poleva
lyofilizované (mrazom sušené) maliny  
sekané pistácie
jedlý zlatý prášok

PRÍPRAVA :

Všetky suroviny určené na cesto zmiešame na kompaktnú hmotu, zabalíme do potravinárskej fólie alebo do mikroténového vrecka a necháme v chladničke odležať 1 až 2 hodiny. 
 
 
 
Následne cesto vyvaľkáme na plát hrubý cca 3 mm (príliš tenké cesto môže pri pečení praskať). Vykrajujeme želané tvary a ukladáme ich na pekáč vyložený papierom na pečenie. Zvyšné cesto znovu rýchlo spracujeme, vyvaľkáme a použijeme. 
 
 
 
Pečivo pečieme v rúre vyhriatej na 180°C cca 5 minút. Dlhým pečením sa môže stratiť krásna zelená farba a koláčiky budú príliš vysušené. Upečené koláčiky necháme vychladnúť a zlepujeme džemom alebo zdobíme podľa chuti a fantázie. 
 

Ja som časť koláčikov zlepila malinovo-ríbezľovým džemom, ktorý som si deň vopred pripravila z čerstvých malín a ríbezlí a musím povedať je čo sa chuti týka, tento džem je jednoznačne TOP. 
 
Časť koláčikov som potrela z jednej strany tenkou vrstvou bielkovej polevy (dá sa použiť aj džem) a namočila som ich do sekaných pistácií alebo do prachu z lyofilizovaných malín.

 

Čo je matcha?

Japonský výraz „matcha“ v preklade doslova znamená „mletý čaj“ – a presne tým aj matcha je. Matcha sa získava spracovaním listov čajovej odrody tencha, lístky prechádzajú procesom parenia a sušenia a následne sa melú na jemný prášok. Tradične sa spracúvajú len jemné lístky zbavené stoniek, vetvičiek a žiliek – samotná výroba čaju sa preto považuje za zložitú, je až akousi formou umenia a mnohí pestovatelia ju neovládajú. Pôvodne pochádza táto ušľachtilá rastlina z Číny, odkiaľ si potom našla svoju cestu aj do Japonska. Je dokázané, že matcha obsahuje všetky druhy zdraviu prospešných látok vrátane vitamínu A, B, CE, ako aj aminokyseliny a antioxidanty, z ktorých EGCG (epigalokatechín galát) sa pripisujú protizápalové účinky a tiež priamo posilňuje imunitný systém.

Matcha Tea ako nápoj má veľmi špecifickú vôňu a chuť, ktorá nie každému vyhovuje, ale pri pečení, kde sa používa iba malé množstvo prášku, túto vôňu a chuť prakticky nie je cítiť. Ja kupujem v predajni so zdravou výživou u nás v meste tieto mini balenia, ktoré na pečenie úplne postačujú,

Matcha Tea Bio Harmony 30 x 2g - Matcha | alza.sk

Zelené koláčiky naozaj krásne vynikali na podnose medzi ostatnými vianočnými koláčikmi 😉 Oproti klasickým lineckým koláčikom sú tieto koláčiky krehkejšie a jemnejšie.

 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára