29. decembra 2024

Nepečené guľky s ovsenými vločkami

Tieto guľky som si po pravde vybrala najskôr kvôli tomu, že obsahujú malinový lekvár a sú obalené v prachu z mrazom sušených malín, pretože maliny patria k môjmu najobľúbenejšiemu ovociu. Zavážilo aj to, že sú nepečené, jednoduché na prípravu a samozrejme aj preto, že sú zdravšou alternatívou ku klasickým koláčikom. 
 
 
Úprimne, veľmi som nedúfala že budú nejako extra chutné, ale veľmi milo ma prekvapili. Po odležaní (cca 2-3 dni), keď vločky nasali do seba všetky chute, boli naozaj chutné a minuli sa ako prvé.
 
POTREBUJEME (na cca 15 - 17 kusov) :
 
100 g jemné ovsené vločky
60 g mäkké maslo
30 g jemne mletý trstinový cukor 
1 PL kakao
2 PL uvarená silná čierna káva
1 PL malinový džem bez jadierok
pár kvapiek vanilkový extrakt
10-12 g lyofilizované maliny na obalenie
 

 
PRÍPRAVA :
 
Vločky premixujeme - netreba úplne na prach, stačí iba na jemnejšie kúsky. Zo surovín (okrem lyofilizovaných malín) vypracujeme kompaktnú hmotu. Z hmoty odštipujeme kúsky o hmotnosti cca 15 g, z ktorých tvarujeme guľôčky, ktoré obalíme v rozdrvených lyofilizovaných malinách. Skladujeme v chlade, v uzatvorenej dóze. Najlepšie sú po odležaní (2-3 dni), keď sa všetky chute dokonale prepoja. 
 




Mandľové koláčiky s brusnicami

Tieto koláčiky som pôvodne ani neplánovala piecť, ale tak sa mi zapáčili, že som im jednoducho neodolala. Sú bez klasickej múky a chutia aj voňajú po marcipáne, takže potešia aj všetkých milovníkov marcipánu. Chuťovo sú krehké a lahodné, tvar si môže každý zvoliť podľa seba.
 
 
POTREBUJEME (na cca 12 kusov) :
 
100 g mandľová múka (mleté mandle)
100 g krupicový cukor
pomarančová kôra
1 bielok z veľkého vajíčka
1/2 ČL mandľový extrakt
1/4 ČL vanilkový extrakt
štipka soli
2 PL alebo podľa chuti sušené brusnice 
1 PL alebo podľa chuti sekané pistácie
 
 
PRÍPRAVA :
 
Brusnice a pomarančovú kôru posekáme na malé kúsky. V mise zmiešame suché suroviny (mandľová múka, cukor,  pomarančová kôra). Bielok vyšľaháme na tuhý sneh. Sneh postupne pridáme do suchej zmesi, pridáme aj oba extrakty, brusnice a sekané pistácie a zmiešame na kompaktnú, lepkavú hmotu.  
 

Pripravíme si pekáč tak, že ho vystelieme papierom na pečenie. A ideme robiť sušienky. Môžeme ich robiť niekoľkými spôsobmi. Najjednoduchší spôsob je ten, že pomocou dvoch kávových lyžičiek jednoducho kladieme kôpky hmoty pár centimetrov od seba - sušienky takto budú veľmi autentické. 
 
Mňa úplne náhodne napadlo využiť hornú časť tohto jednoduchého lisu na citrusy:
 
Makro - Lis na citrón umelá hmota v krabičke červený
 
Do špičky bielej hornej časti som vtlačila guľku zo zmesi, pritlačila a pobúchaním vyklopila tvarovanú sušienku von, napodiv to išlo bez problémov.
 
 
 

Zopár som urobila tak, že som do hmoty v tvare guľky urobila vzor hrotom hornej časti lisu - po upečení som sa pristihla pri tom, že tento tvar sa mi páči najviac, takže nabudúce budú všetky v tomto tvare :
 
 
Keksíky uložíme na plech vystlaný papierom na pečenie a ešte pred pečením ich  poprášime práškovým cukrom. 
 
 
 
Pečieme v rúre vyhriatej na 150°C cca 20 - 25 minút. Sušienky sú upečené keď po okrajoch chytia zlatistú farbu. 
 
 
 
Po upečení necháme sušienky na plechu vychladnúť. Pred podávaním poprášime práškovým cukrom alebo môžeme ozdobiť podľa svojho vkusu. Mne sa bez zdobenia zdali veľmi fádne, preto som na vrch sušienok dala kvapku bielkovej polevy (môžete použiť aj džem) a ozdobila kúskami mandlí a sušenými malinami. Skladujeme v uzatvorenej dóze.
 

 
 

Matcha koláčiky

Tieto koláčiky ma zaujali na prvý pohľad svojou farbou. Krásnou zelenou farbou, o ktorej som vedela, že sa bude vynímať medzi ostatnými koláčikmi a bude veľmi pekne korešpondovať s červeným džemom, ktorý som si pripravila na plnenie.  
 
S Matcha práškom som robila už viackrát. Mám ho rada pretože je to zdravší spôsob ako dosiahnuť krásnu zelenú farbu pri príprave dezertov - môžete ho pridať do cesta alebo do krémov, alebo ním dekorovať už hotové koláčiky.
 

Pôvodným zámerom bolo robiť iba klasické zlepované kolieska, ale nakoniec som sa rozhodla pripraviť viacero variácií zelených koláčikov. 

POTREBUJEME (na jeden pekáč koláčikov) :
 
cesto 

6 g Matcha prášok
150 g hladká múka
100 g mäkkého masla
50 g práškový cukor
1/2 vanilkový cukor
1 žĺtok
kôra z jedného citróna
 
dokončenie a zdobenie
 
chuťovo výrazný džem (ríbezľový, malinový, citrónový)
bielok alebo bielková poleva
lyofilizované (mrazom sušené) maliny  
sekané pistácie
jedlý zlatý prášok

PRÍPRAVA :

Všetky suroviny určené na cesto zmiešame na kompaktnú hmotu, zabalíme do potravinárskej fólie alebo do mikroténového vrecka a necháme v chladničke odležať 1 až 2 hodiny. 
 
 
 
Následne cesto vyvaľkáme na plát hrubý cca 3 mm (príliš tenké cesto môže pri pečení praskať). Vykrajujeme želané tvary a ukladáme ich na pekáč vyložený papierom na pečenie. Zvyšné cesto znovu rýchlo spracujeme, vyvaľkáme a použijeme. 
 
 
 
Pečivo pečieme v rúre vyhriatej na 180°C cca 5 minút. Dlhým pečením sa môže stratiť krásna zelená farba a koláčiky budú príliš vysušené. Upečené koláčiky necháme vychladnúť a zlepujeme džemom alebo zdobíme podľa chuti a fantázie. 
 

Ja som časť koláčikov zlepila malinovo-ríbezľovým džemom, ktorý som si deň vopred pripravila z čerstvých malín a ríbezlí a musím povedať je čo sa chuti týka, tento džem je jednoznačne TOP. 
 
Časť koláčikov som potrela z jednej strany tenkou vrstvou bielkovej polevy (dá sa použiť aj džem) a namočila som ich do sekaných pistácií alebo do prachu z lyofilizovaných malín.

 

Čo je matcha?

Japonský výraz „matcha“ v preklade doslova znamená „mletý čaj“ – a presne tým aj matcha je. Matcha sa získava spracovaním listov čajovej odrody tencha, lístky prechádzajú procesom parenia a sušenia a následne sa melú na jemný prášok. Tradične sa spracúvajú len jemné lístky zbavené stoniek, vetvičiek a žiliek – samotná výroba čaju sa preto považuje za zložitú, je až akousi formou umenia a mnohí pestovatelia ju neovládajú. Pôvodne pochádza táto ušľachtilá rastlina z Číny, odkiaľ si potom našla svoju cestu aj do Japonska. Je dokázané, že matcha obsahuje všetky druhy zdraviu prospešných látok vrátane vitamínu A, B, CE, ako aj aminokyseliny a antioxidanty, z ktorých EGCG (epigalokatechín galát) sa pripisujú protizápalové účinky a tiež priamo posilňuje imunitný systém.

Matcha Tea ako nápoj má veľmi špecifickú vôňu a chuť, ktorá nie každému vyhovuje, ale pri pečení, kde sa používa iba malé množstvo prášku, túto vôňu a chuť prakticky nie je cítiť. Ja kupujem v predajni so zdravou výživou u nás v meste tieto mini balenia, ktoré na pečenie úplne postačujú,

Matcha Tea Bio Harmony 30 x 2g - Matcha | alza.sk

Zelené koláčiky naozaj krásne vynikali na podnose medzi ostatnými vianočnými koláčikmi 😉 Oproti klasickým lineckým koláčikom sú tieto koláčiky krehkejšie a jemnejšie.

 

Zázvorové koláčiky

Tento rok som nechala pečenie vianočných koláčikov až na posledný víkend pred sviatkami, ale zato som potom vyskúšala viacero nových receptov. Chuť zázvoru v koláčikoch mám veľmi rada, tak každý rok hľadám zázvorovú alternatívu k tradičným zázvorníkom. Tento rok padla voľba na tieto zázvorové koláčiky. 
 
 
 
Vyskúšala som kombináciu s čokoládou, ale mne osobne by sa chuťovo žiadalo chuť zázvorového cesta doplniť niečim sviežejším. Žiaľ malinovú čokoládu mi doručili neskôr ako som čakala a citrónový krém (lemon curd) som zabudla pripraviť vopred, ale napravím to nabudúce. Aj s čokoládou boli veľmi chutné.

POTREBUJEME (na cca 20 kusov) : 
 
70 g hladká celozrnná špaldová múka
27 g mandľová múka (mleté mandle)
1 ČL prášok do pečiva
1 ČL mletý zázvor
1 ČL voňavého korenia (používam zmes Jablkový závin)
60 g trstinový cukor
35 g maslo
1 mini vajíčko (alebo polovica väčšieho vajíčka)
štipka soli
krupicový cukor na obalenie
čokoláda podľa chuti na plnenie
mrazom sušené maliny a sekané pistácie na zdobenie
 
PRÍPRAVA :
 
Vo vhodnej mise zmiešame špaldovú a mandľovú múku, soľ, voňavé korenie, prášok do pečiva, mäkké maslo, trstinový cukor a vajíčko. Z uvedených surovín vypracujeme kompaktné cesto. Ak chcete výraznejšiu chuť zázvoru, môžete pridať 1 ČL strúhaného čerstvého zázvoru. Cesto zabalíme do potravinárskej fólie alebo do mikroténového vrecka a odložíme aspoň na 1 hodinu do chladničky.
 

 
Po zatuhnutí z cesta odoberáme kúsky o hmotnosti 10 - 14 g, vyformujeme z nich guľky a tieto obalíme v krupicovom cukre a uložíme na plech vystlaný papierom na pečenie. Moje guľky mali 12 g. Medzi guľkami necháme medzeru cca 3 cm, pretože pri pečení sa koláčiky trocha zväčšia.

 
Do stredu gulôčok urobíme jamku - použila som na to rúčku z metličky na šľahanie, ktorá mala rovný koniec. Dávame pozor, aby okraje koláčikov držali tvar, prípadné hlbšie praskliny upravíme priamo na plechu. Jemné praskliny po okrajoch nie sú na závadu. Ja som jamky robila na podložke, a koláčiky som na pekáč ukladala už s jamkou. Takto pripravené koláčiky upečieme v rúre vyhriatej na 180°C.
 
 


 
Pečieme cca 8 minút. Počas pečenia sa jamka čiastočne zdvihne, preto po upečení opatrne znovu dierku stlačíme (opäť som na to použila rúčku metličky na šľahanie). Takto pripravené korpusy necháme vychladnúť.
 
 

 

 
Medzitým roztopíme čokoládu, ktorou budeme plniť koláčiky a necháme ju čiastočne vychladnúť, ale musí zostať tekutá. Keď sú koláčiky studené pomocou cukrárskeho vrecka prípadne kávovej lyžičky naplníme jamky čokoládou. Ja som chcela plniť malinovou čokoládou od Valrhona, ktorá však neprišla včas, tak som použila to čo bolo aktuálne doma - bielu a mliečnu čokoládu. Ja mám rada farebné koláčiky, tak som niektoré koláčiky ozdobila mrazom sušenými malinami a sekanými pistáciami.


Foto postup v skratke :



18. decembra 2024

Datlové RAW srdiečka

Datle sú bohatým zdrojom energie a obsahujú veľké množstvo zdravých cukrov, ktoré dokážu efektívne zahnať únavu a rýchlo dodať energiu. Tiež priaznivo pôsobia na dráždivý kašeľ a obsahujú veľa minerálov (napríklad horčík) a vitamínov B. Tiež zlepšujú krvný tlak, pleť, podporujú pokojný spánok a vraj sa starajú aj o zdravé zuby.  

Ja mám datle celkom rada, najmä ak sú mäkučké a sladké. Počas roka som s cieľom ochutnať kúpila hotovú ďatlovú pastu a tento predsviatočný čas mi prišiel vhodný na jej vyskúšať. Na začiatok som sa rozhodla urobiť iba jednoduché bonbóny. Ale obyčajné guľky sa mi zdali nudné, keďže ich robievam každé Vianoce, tak som sa rozhodla využiť na prípravu jedinú formu, ktorú doma mám (pôvodne som chcela vyskúšať v tejto forme urobiť čokoládové pralinky, ale akosi ešte nebol čas).
 

POTREBUJEME (množstvo ľubovolné) :

ďatlová pasta
mleté orechy alebo mandle (podľa chuti)
3-4 kvapky doTerra Wild Orange 
                   alebo kôra a trocha šťavy z bio pomaranča

PRÍPRAVA :

Sú to na prípravu naozaj veľmi jednoduché bonbóniky. Ďatlovú pastu som prepracovala v rukách, pridala som mleté mandle a pár kvapiek prírodného pomarančového extraktu doTerra Wild Orange (určeného na vnútorné použitie) a z uvedených surovín som pripravila ich premiesením kompaktnú hmotu. 
 
Z hmoty som odoberala kúsky, ktoré som natlačila do silikónovej formy. Ja som tentoraz nechcela pralinky namáčať do čokolády, preto som aspoň niektoré časti formy pomocou štetca potrela pred pridaním hmoty jedlým zlatým práškom.Formu som zabalila do mikroténového vrecka a dala som na noc zatuhnúť do chladničky. Druhý deň som pralinky jednoducho z formy vytlačila - išlo to bez problémov. Pralinky som uložila do uzatvorenej dózy.

 
Ak si chcete pripraviť ďatlovú pastu doma, budete potrebovať 2 hrnčeky ďatlí bez kôstok a asi 1/2 až 3/4 hrnčeka vody. Všetko vložíte do mixéra a rozmixujete do hladka. Ak budú datle tvrdé a suché, je potrebné ich pred mixovaním namočiť do teplej vody a nechať zmäknúť. V tomto prípade na začiatku pridajte k datliam pri mixovaní menej vody a vodu radšej pridávajte postupne, aby pasta nebola príliš riedka.

17. decembra 2024

Linecké roládky

Ja veľmi rada skúšam nové recepty a chute, preto sa u nás rovnaké recepty veľmi často neopakujú. Okrem toho mám rada sviežu chuť v koláčikoch, preto ma zaujal tento recept na v podstate linecké koláčiky, ale v inej podobe. Chuťovo sú veľmi lahodné, najmä keď použijete na potretie cesta kyslastý džem - ja som si na skúšobnú dávku uvarila čerstvý malinovo-ríbezľový džem, a bola to výborná voľba. 

Zopár koláčikov som skúsila pofŕkať bielou čokoládou, ale úprimne mi viac chutili koláčiky bez čokolády.  

POTREBUJEME (na cca 20 - 24 kusov) :
 
1 šálka jemne povolené maslo
1/2 šálky krupicový cukor
2 šálky múky
1 ČL vanilkový extrakt
kyslastý džem (použila som malinovo - ríbezľový)
1/4 šálky roztopená biela čokoláda (voliteľné)
 

PRÍPRAVA : 
 
Vo vhodnej mise  zmiešame povolené maslo a cukor do hladkej nadýchanej zmesi. Pridáme vanilkový extrakt a múku a zmiesime na kompaktné cesto, ktoré na zľahka múkou poprášenej podložke vyvaľkáme na hrúbku cca 3-4 mm. Cesto sa snažíme vyvaľkať do tvaru obdĺžnika, čo sa mne úplne pri tejto skúšobnej dávke nepodarilo, ale snažila som sa.
 

Rozgúľané cesto rovnomerne potrieme džemom, opatrne zrolujeme, zabalíme napríklad do potravinárskej fólie (prípadne do papiera na pečenie) a dáme stuhnúť do chladničky na 30 minút. Schladenie pomôže udržať tvar sušienok počas pečenia. Ja som moju roládu zabalila do potravinárskej fólie a uložila do chladničky na poličku stuhnúť a okrúhly tvar sa mi zmenil na taký mierne hranatý, preto bude lepšie roládu uložiť do niečoho okrúhleho (plechová forma na pečenie bagiet, polka hladkej plastovej fľaše ...), aby sa zachoval pekný okrúhly tvar, pretože po pokrájaní sa s tuhým cestom už veľmi nedalo pracovať.
 

 
Stuhnutú roládu pokrájame ostrým nožom na plátky hrubé asi 0,5 cm (moje boli hrubšie, nabudúce musím pokrájať na tenšie kolieska). Jednotlivé plátky uložíme na pekáč vystlaný papierom na pečenie.
 

 
Koláčiky pečieme v rúre vyhriatej na 175°C cca 12-15 minút. Koláčiky sú upečené keď ich okraje začínajú chytať farbu. Upečené koláčiky opatrne vyberieme na mriežku a necháme ich vychladnúť. 
 
 
Koláčiky môžete ozdobiť napríklad bielou čokoládou a dekorovať napríklad mrazom sušenými malinami. Sušienky skladujeme v dóze, kde pri izbovej teplote vydržia cca 1 týždeň. Zmrazené vydržia aj 3 mesiace. 

11. decembra 2024

Krehké pomarančovo-malinové hviezdičky

Tak už to opäť vypuklo ... predvianočné skúšanie nových receptov, pretože ja práve toto milujem. Nie samotné varenie či pečenie, ale skúšanie nových receptov, nových chutí, nových vôní - to je to čo teší moju dušu.  
 


 
Vždy prelúskam množstvo receptov a vyberiem si zopár, ktoré ma najviac zaujmú vizuálne alebo surovinami. Potom skúšam a vylepšujem, resp. upravujem podľa mojich preferencií. Tento rok padla voľba aj na brusnicové hviezdičky, ktoré však boli chuťovo nevýrazné, preto som brusnice v ceste nahradila sušenými malinami, ktoré dodajú sviežu chuť a s pomarančovou polevou krásne chuťovo ladia, a táto verzia je oveľa chutnejšia.
 

Recept je naozaj jednoduchý na prípravu, nenáročný na suroviny a nie je ani časovo náročný. Koláčiky sú krehké a chrumkavé, pretože v ceste nie je vajíčko, ktoré by zhutnilo korpusy. Preto tieto koláčiky nie je potrebné piecť vopred. Ak ich náhodou aj upečiete skôr, poťahovať polevou odporúčam až 1-2 dni pred podávaním, pretože pomarančová poleva nie je úplne najstabilnejšia, ale na druhú stranu je naozaj veľmi chutná.
 
POTREBUJEME (cca na 2 plechy sušienok) :
 
cesto
 
60 g krupicový cukor
kôra z 1 pomaranča (alebo sušená pomarančová kôra)
125 g masla izbovej teploty
1 ČL vanilkový extrakt
180 g hladká múka 
20-30 g rozdrobených lyofilizovaných malín
 
poleva
 
120 g práškový cukor (osiaty)
30 ml pomarančový džús alebo pomarančová šťava
1 ČL rozpusteného masla


PRÍPRAVA :
 
Na cesto zmiešame všetky suroviny na kompaktné cesto - ide to naozaj rýchlo. Maliny pridáme až pred koncom. Ja nakoľko som nezohnala bio pomaranče, som použila sušenú pomarančovú kôru, ktorú som jednoducho zamiešala do cukru a múky. Ak použijete kôru z čerstvého pomaranča, je dobre ju najskôr premiešať s cukrom, aby sa lepšie uvoľnila aróma.
 

Cesto na jemne pomúčenej podložke vyvaľkáme na hrúbku cca 3-4 mm, vykrojíme ľubovoľné tvary a ukladáme na plech vyložený papierom na pečenie. Zvyšné cesto spracujeme a znovu vyvaľkáme a vykrojíme, a takto postupujeme až do spotrebovania všetkého cesta. Neodporúčam vyvaľkať cesto na tenko, koláčiky budú po upečení príliš suché.


Pekáče s vykrojenými koláčikmi dáme na cca 30 minút schladiť - buď do chladničky, alebo v zimnom období pokojne aj von. Ja som pekáč prikryla čistým papierom na pečenie, zľahka zaťažila zloženými novinami, aby papier neodfúklo a nechala chladiť vonku. Schladenie zastabilizuje cesto, aby sa jednotlivé tvary pri pečení nerozliali. 
 

Následne koláčiky pečieme v rúre zohriatej na 170°C, cca 12-15 minút. Pozor, aby sa koláčiky príliš neupiekli - keď zbadáte, že kraje začínajú chytať farbu, koláčiky sú hotové. Ja som piekla menšie tvary 12 minút a väčšie o minútu dlhšie.
 

Na polevu zmiešame osiaty práškový cukor s pomarančovým džúsom (šťavou), ktorú treba pridávať po častiach - poleva nesmie byť príliš riedka. Nakoniec do polevy vmiešame rozpustené maslo, ktoré spôsobí, že poleva tak skoro na koláčikoch nevyschne. Ja som robila so šťavou z pomaranča, pretože som nemala doma pomarančový džús. 
 
Polevu odporúčam robiť stredne hustú až hustejšiu, aby pekne kryla.  Koláčiky môžete do polevy jednoducho namáčať, ale pri hviezdičkách sa mi to neosvedčilo, poleva sa roztiekla aj bo bokoch a nebolo to vizuálne pekné, preto som polevu nanášala prostredníctvom plochého štetca. Ja som niektoré koláčiky ešte poprášila prachom zo sušených malín.







 

3. decembra 2024

Cviklovo-pomarančové carpaccio s karamelizovanými chilli orechmi

Po čase som opäť dostala chuť na cviklu a keďže ja nerada pripravujem rovnaké recepty, skúsila som niečo iné, a musím povedať, že je to asi najchutnejší recept z červenej repy, ktorý som doposiaľ robila. Chuťovo je naozaj výborný, a to cviklu nejako extra nemám rada, ale keďže je pre organizmus prospešná, občas si ju dám a dokonca mám na ňu aj chuť, ale musí byť naozaj chutne pripravená a dobre dochutená.




POTREBUJEME (na 1-3 porcie) :

1 veľkú červenú repu (upečenú alebo surovú)
šťavu z 1 pomaranča
3-4 PL olivový olej
1 PL med
1 PL vínny alebo ryžový ocot
1 ČL dijonská horčica
hrsť vlašských orechov
soľ
čerstvo mleté čierne alebo farebné korenie
chilli vločky
petržlenovú vňať 

 

PRÍPRAVA :
 
Cviklu očistíme a pokrájame na čo najtenšie plátky (ak máte, odporúčam použiť V-krájač alebo nejaké podobné strúhadlo).
 
Z pomarančovej šťavy, oleja, octu, medu, horčice, soli a korenia urobíme nálev. Ja som všetko som dala do menšieho pohára s viečkom a dobre pretrepala. Plátky očistenej červenej repy dáme do širšej nádoby, zalejeme nálevom, uzatvoríme a v chladničke necháme marinovať minimálne 30 minút. 
 
Ja som tentoraz použila pečenú cviklu a marinovala som prvú dávku 45 minút a ďalšiu až do druhého dňa, ale ak použijete surovú cviklu, odporúčam marinovať 12-24 hodín. 
 
Tesne pred podávaním na suchej panvici opečieme za stáleho miešania posekané vlašské orechy, keď sú opečené pokvapkáme ich trochou medu, malú chvíľu necháme karamelizovať, poprášime chili vločkami a dáme bokom. 
 
Plátky repy uložíme na tanier, navrch dáme karamelizované orechy, posypeme posekanou vňaťou a ozdobíme plátkami pomaranča. A potom už iba vychutnávame.