6. apríla 2019

Ovocný tunel III

Už sme si nejako zvykli, že cez víkend máme vždy nejakú maškrtu. Pôvodne som chcela urobiť viedenské rezy, pretože mám kúpený balík cukrárskych piškót a chcela som ich minúť, ale nakoniec z toho vznikol tento hókus-pokus, pretože ma veľmi lákalo vyskúšať želé vrstvu vo vnútri koláča. Ešte treba vychytať nejaké muchy - ale ako prvý pokus so želé vrstvou - som spokojná. Chuťovo je koláčik veľmi vyvážený - jemný vanilkový krém a svieža pomarančová vrstva sa dokonale a harmonicky dopĺňajú.



 Na 1 formu potrebujeme :

cesto 

5 vajíčok (žĺtky a bielky zvlášť)
5 PL práškový cukor
3 PL polohrubá múka
2 PL hladká múka
1/2 prášok do pečiva
5 PL horúca voda
3 PL olej
1 kopcovitá PL kakao
štipka soli

krém

500 g Mascarpone
1 ks smotana 33%
1 kopcovitá PL práškový cukor
1/2 ČL mletá Bourbon vanilka
1/2 ČL vanilkový extrakt

želé vrstva

400 - 450 ml 100% pomarančová šťava
1 Zlatý klas
1 PL práškový cukor

poleva :  biela a tmavá čokoláda, zdobenie podľa chuti a vkusu

iné

forma na srnčí chrbát 
potravinárska fólia
papier na pečenie
veľký plech na pečenie
forma na želé (urobila som z dvoch kartónových roliek z kuchynských utierok)


PRÍPRAVA :

Ako prvé odporúčam pripraviť želé, ktoré potrebuje stuhnúť. Chcela som docieliť tvar polvalca, ktorý by kopíroval tvar formy na srnčí chrbát - tak som si formu vyrobila z dvoch kartónových vnútorných roliek z kuchynských utierok, z ktorých som zhora zrezala asi 1/3 a obalila som ich potravinárskou fóliou. Takto pripravenú "formu" so umiestnila do jednej formy na srnčí chrbát a zbokov som ju podoprela aby sa neprevrátila po naliatí pudingu (na podppretie som použila načaté balíčky korením).

V 200 ml pomarančovej šťavy rozmiešame Zlatý klas. Zvyšnú šťavu spolu s cukrom privedieme k varu a za stáleho miešania uvaríme puding a za občasného miešania ho necháme asi 10 minút čiastočne chladnúť. Následne nalejeme do pripravenej "formy", necháme vychladnúť a dáme do chladničky tuhnúť. Môžeme dať stuhnúť aj do mrazničky.

Teraz sa vrhneme na korpus. Vyšľaháme žĺtky s cukrom do bledej peny, pridáme postupne vodu, olej, múku zmiešanú s práškom do pečiva, soľou a kakaom a nakoniec ručne jemne vmiešame tuhý sneh z bielkov. Cesto rovnomerne rozotrieme na pekáč vyložený papierom na pečenie a v rúre zohriatej na 180°C pečieme cca 12-15 minút (skúška špáradlom). 

Po upečení vyberieme z rúry, necháme čiastočne vychladnúť, stiahneme papier na pečenie a necháme úplne vychladnúť. Vychladnutý korpus rozrežeme vertikálne (na výšku) tak, že jednu časť odkrojíme takú širokú ako je vrch formy v ktorej budeme finalizovať koláč a druhú časť tak, že k šírke vrchu formy pridáme cca 8-10 cm na šírku - túto časť budeme vkladať do formy a okraje cesta by mali prečnievať cez boky formy z každej strany asi 2,5 cm.

Na krém vyšľaháme Mascarpone, smotanu cukor a vanilku. Mal by vzniknúť lahodný krém skôr tuhšej konzistencie, ktorý dobre drží tvar. 



A môžeme zostaviť koláčik :

Formu vyložíme potravinárskou fóliou a papierom na pečenie (papier použijeme celý hárok, aby sme mohli koláčik zabaliť). Vložíme väčšiu časť upečeného korpusu tak, aby nad bočné dlhé okraje formy cesto prečnievalo asi 2,5 cm. Rozotrieme asi 2/3 krému, ktorý rozotrieme aj na boky až po vrch cesta, opatrne vložíme stuhnutú ovocnú vrstvu, ktorú sme vylúpli z papierovej formy (namiesto Zlatého klasu možno bude lepšie použiť želatínu, želé by bolo tuhšie, ale tá pudingová konzistencia je zasa lahodnejšia na chuť), jemne ju zatlačíme do krému a zatrieme zvyšným krémom. Navrch položíme cesto široké ako vrch formy, zabalíme do papiera na pečenie, dáme do chladničky tuhnúť zaťažené napríklad kuchárskou knihou. Ja som po dvoch hodinách v chladničke preložila na 3 hodiny do mrazničky. Po stuhnutí dekorujeme podľa chuti a vkusu - ja som použila bielu a tmavú čokoládu a čerstvé ovocie. Koláčik je lahodný, nepresladený a zároveň svieži od ovocnej vrstvy. 


po koštovke zvyšok uložený na prenocovanie :-) 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára