11. apríla 2020

Kváskové rožky

Po kváskovom chlebe a kváskovom koreňovom chlebíku som sa rozhodla vyskúšať upiecť aj rožky - z ražného kvásku, pretože kvások Lievito Madre nemám. Bála som sa, že budú kvôli ražnému kvásku chutiť nejako inak, ale boli úplne OK. Recept je prevzatý od nelkafood.sk, kde je aj presný videopostup, ale ukladám si ho aj sem, aby som ho nabudúce nemusela hľadať.


Bála som sa či sa mi podaria, ale videonávod je dobre spracovaný a s cestom sa pracovalo veľmi dobre, až som sa čudovala ako mi to išlo od ruky. Pre istotu som robila iba z polovičnej dávky (vyšlo mi 7 kusov), ale recept pridám na celú dávku (12-14 kusov podľa veľkosti).

POTREBUJEME (na 12-14 kusov) :

ROZKVAS

200 g hladká špaldová múka (ja som pužila pšeničnú, lebo inú som nemala)
200 g voda
1 PL ražný kvások (ale 2 PL kvásku Lievito Madre)

CESTO

rozkvas
450 g hladká pšeničná múka (podľa originál receptu by mala byť múka 
          Babička na kysnuté cesto, ale v tejto korona dobe som rada, že 
          mám vôbec nejakú múku)
155 g voda
20 g soľ
40 g maslo (alebo masť)
1 ČL med

okrem toho - na dokončnie : voda

PRÍPRAVA :

I. fáza - rozkvas

Suroviny na rozkvas v miske varechou alebo stierkou či lyžicou poriadne premiešame všetky suroviny určené na rozkvas, prikryjeme fóliou alebo kto má misku kysku s vrchnákom použite tú - a necháme pri izbovej teplote kvasiť 9-12 hodín. Po uplynutí času by mal mať rozkvas redšiu konzistenciu a mal by byť plný bubliniek.

II. fáza - cesto

Do rozkvasu primiešame preosiatu múku, vodu, soľ, maslo alebo masť  a med. Vypracujeme varechou jemné cesto, ktoré sa odliepa od stien misky. Prikryjeme a necháme pri izbovej teplote stáť 20 minút. Po uplynutí tohto času cesto vyberieme z misky, na podložke premiesime, vrátime do misky, prikryjeme a necháme pri izbovej teplote kvasiť asi 2-3 hodiny. Počas týchto 2-3 hodín cesto 2-3x preložíme (čistými mierne mokrými rukami chytíme časť cesta, natiahneme do výšky a položíme na protiľahlú stranu - takto preložíme zo všetkých štyroch strán), opäť prikryjeme a necháme ďalej kysnúť. Prekladaním cesto získa pevnosť.

III. fáza - tvarovanie rožkov

Vykysnuté cesto odvážime a rozdelíme na 12 - 14 rovnakých častí (jedna časť by mala mať asi 86 g). Každú časť v rukách vytvarujeme do bocníčkov, ktoré prikryjeme potravinárskou fóliou a necháme odpočívať asi 20 minút.

... tu sú bochníčky už po vykysnutí

Každý bochníček rozvaľkáme do tvaru pripomímajúceho trojuholník - moje boli skôr tvaru slzy a rolujeme od širšej časti smerom k užšej, čím nám vzbikne tvar rožka - ja som časť nechala rovných a pár som zatočila, tie sa mi vzhľadovo páčili viac. Rožky prenesieme na plech vyložený papierom na pečenie (ukladáme tak, aby koniec cesta bol naspodu), postriekame vodou, prikryjeme poravinárskou fóliou a necháme pri izbovej teplote kvasiť 3-5 hodín, pokiaľ nezdvojnásobia svoj objem. 

 
Mne to trvalo hádam aj tých 5 hodín, záleží od toho, ako teplo doma máte. Po asi 3,5 hodinách, keďže sa mi zdalo, že sa rožky nezväčšujú, som zohriala rúru na 30°C, vypla som a plech som tam na nejakých 20 minút strčila - hneď sa pekne cesto podvihlo.

... po vykysnutí
Keď máme rožky vykysnuté, rúru zohrejeme na 230°C - funkcia ventilátor, z rožkov odstránime potravinársku fóliu, rožky opäť postriekame vodou (ideálne rozprašovačom), vložíme do rúry - pečieme so záparou (na spodu rúry do zohriateho plechu pri vložení plechu s rožkami nalejeme asi 1 pohár vody). Doba pečenia je cca 15 -17 minút - do zlatista. Upečené rožky vyberieme a na mriežke necháme úplne vychladnúť. Čerstvo upečené boli výborné.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára