Alebo aj MAKONKY, pretože škrupinky sa v tomto recepte nerobia z mandľovej múky, ktorá sa tradične na makrónky používa, ale z mletého maku. Ja osobne mak či makové koláče vôbec nemusím, ale keďže aj mak je pre náš organizmus prínosom, snažím sa ho spracovať tak, aby bol pre mňa prijateľný. A makové škrupinky naplnené ganache z bielej čokolády a s vkladom zo slivkového lekváru jemne ochuteného r(umom) vytvorili naozaj výbornú kombináciu.
Tieto makrónky som pripravovala francúzskou metódou (bez cukrového rozvaru). Tento spôsob prípravy makróniek je najjednoduchší a najrýchlejší, ale výsledok býva neistý. Je to preto, že výsledkom tohto spôsobu prípravy snehu (meringue), teda "na studeno" je pomerne nestabilný sneh, ktorý má tendenciu skoršie po príprave "spadnúť" a je ľahké ho prešľahať či nedošľahať. Okrem toho je tento sneh citlivejší na vlhkosť prostredia alebo teplotu v rúre.
Mňa má asi makrónkový pánbožko rád, pretože mne sa makrónky celkom daria aj touto metódou, aj keď vizuálne krajšie sú pri metódach s cukrovým rozvarom. Občas ma napadne, že veľkú zásluhu
na tom, že meringue (sneh) sa mi vždy vyšľahá akurátne má môj "Artík",
teda môj robot (Artisan od Kitchen Aid). Ale aj tak som išla som do tohto pokusu s malou dušičkou, ale škrupinky sa celkom vydarili, dokonca ani neboli duté.
POTREBUJEME (na cca 15 kusov kompletných kusov) :
škrupinky
60 g mletý mak
60 g práškový cukor
43 g bielky
43 g krupicový cukor
plnka (ganache)
100 g biela čokoláda
35 g smotana na šľahanie
vklad
2-3 PL slivkový lekvár
1 PL r(um) ... alebo podľa chuti
PRÍPRAVA :
Ako som už písala vyššie, tento spôsob prípravy makróniek sa zdá byť a vlastne reálne aj je najjednoduchší ... v jednej mise zmiešame mletý mak a osiaty práškový cukor. V robote vyšľaháme bielky do penista a postupne asi na 2x až 3x zašľaháme krupicový cukor ... oba komponenty vyšľaháme na pevný sneh. Do snehu následne vmiešame stierkou na 3x makovo-cukrovú zmes. Miešame dovtedy, pokiaľ makronáž nesteká zo stierky ako láva (bez pretrhnutia), alebo pokiaľ sa makronážou nedá napísať plynulo číslo 8.
V tomto bode makronáž (cesto) presunieme do cukrárskeho vrecka s hladkou špičkou a na podložku umiestnenú na plechu nastriekame makrónky. Následne plechom, na ktorom je podložka a makrónkami, pár krát buchneme o stôl (linku), aby sme z nastriekaného cesta dostali preč vzduchové bublinky, ktoré by mohli spôsobiť, že škrupinky popraskajú. Prípadné bublinky, ktoré ešte uvidíte môžete opatrne pomocou špáradla prepichnúť.
Takto pripravené budúce škrupinky necháme na vzduchu zaschnúť do tej mierny, že pri dotyku bruškom prsta nebudú lepiť. Je možnosť sušiť makrónky aj v rúre, ale mne sa osvedčilo sušiť.

Apropó podložka ... podložka je pri pečení makróniek dôležitá, a v zásade sa všeobecne nedá poradiť akú podložku je najlepšie použiť (silikónovú, teflonovú, papier na pečenie, hrubší silikón, tenší silikón, svetlý teflon, tmavý teflon, ...), pretože u každého funguje niečo iné ... resp. každá rúra spolupracuje s inou podložkou. Ja od začiatku pečiem na silikónových podložkách - najskôr som piekla na obyčajných podložkách z hrubšieho silikónu s vystúpenými krúžkami, ktoré stabilizovali pekný okrúhly tvar škrupiniek (Tescoma, Orion) a darilo sa mi. Potom zrazu jedného dňa sa mi na týchto podložkách prestali škrupinky dariť. Teraz už cez rok pečiem na tenších silikónových podložkách. Jednoducho treba vyskúšať, s ktorou podložkou sa vám bude najlepšie pracovať, resp. s ktorou podložkou bude spolupracovať vaša rúra.
Ale vráťme sa k receptu. Po zaschnutí budúcich škrupiniek vložíme pekáč do rúry. A tu je zasa viacero možností - moja rúra lepšie pečie makrónky s horúcim vzduchom (program horný a dolný ohrev s ventilátorom), ale niektorým ženám viac vyhovuje pečenie bez ventilátora, zasa treba skúsiť, čo bude vyhovovať vašej rúre. Ja pečiem pri teplote 135°C cca 16-17 minút (program horný a dolný ohrev s ventilátorom). Po upečení nechám škrupinky úplne vychladnúť na podložke a až potom ich dávam dolu.
Ganache si môžete pripraviť vopred pretože potrebuje čiastočne stuhnúť, alebo ju môžete pripraviť keď vložíte pekáč do rúry. Smotanu zahrejeme po bod varu a horúcu nalejeme na posekanú čokoládu. Ak použijete čokoládu v podobe peniažtekov, sekať ju nie je potrebné. Zmes necháme minútu postáť a rozmiešame do hladkej konzistencie. Prikryjeme potravinárskou fóliou, necháme čiastočne vychladnúť pri izbovej teplote a následne vložíme do chladničky zatuhnúť. Po zatuhnutí presunieme zmes do cukrárskeho vrecka s hladkou či rezanou špičkou, alebo môžete ganache striekať aj bez špičky.
Slivkový lekvár rozmiešame s trochou rumu (prípadne rumovej arómy) a presunieme do druhého cukrárskeho vrecka, bez špičky. Rum zdvihne slivkový lekvár o triedu vyššie a k makovým škrupinkám a k plne z bielej čokolády sa náramne hodí.
Upečené škrupinky spárujeme a rozložíme na doske.
Na jednu škrupinku po obvode
nastriekame ganache z bielej čokolády a do stredu strekneme po troche
slivkového lekváru. Priklopíme druhou škrupinkou a zľahka pritlačíme.
Necháme stuhnúť v uzavretej dóze v chladničke. Makrónky potrebujú jeden
deň na to, aby škrupinky prijali časť vlhkosti z plnky, vtedy sú
najlepšie.