Občas sa rada pečením zabavím a občas práve naopak, dám prednosť jednoduchšej variante dezertu. Z lístkového cesta som v poslednej dobe skúšala viacero receptov, ale práve tento ma zaujal najviac, preto som sa rozhodla ho pridať aj sem na stránku.
Ak si vopred pripravíte krém a džem, potom je to rýchlovka. Chuťovo sú venčeky chrumkavé a lahodné a dlho určite nevydržia, pretože sú aj prudko žravé.
Ja som zvolila kombináciu plnky pistáciovo - malinovú s jemnou chuťou a vôňou ruží v malinovom džeme, ale samozrejme každý si krém môže dať podľa chuti. Výborné budú aj vanilkové či karamelové, jahodové, malinové - jednoducho všetky verzie budú výborné.
POTREBUJEME (na cca 7 venčekov + drobné kúsky zo zvyškov cesta) :
korpusy
1 balenie lístkové cesto (hotové chladené)
1 vajíčko (na potretie)
krém
120g smotana na šľahanie (33%)
50 g krupicový cukor
150 g maslo izbovej teploty
30-40 g pistáciová pasta
1/2 ČL prášok Matcha (kvôli farbe - nemusí byť)
iné :
malinový džem
sekané pistácie na posypanie
pekáč
papier na pečenie
vykrajovačky v tvare kruhu s priemerom cca 7,5 cm a 4 cm
cukrárske vrecká (2 ks)
mašlovačka
zdobenie podľa vkusu (ja som použila sušené jedlé lupene ruží)
PRÍPRAVA :
Ako prvý si pripravíme krém, pretože potrebuje čiastočne zatuhnúť. V menšom hrnci zvaríme smotanu s
cukrom, varíme pokiaľ sa cukor nerozpustí, pridáme pistáciovú pastu a dobre rozmiešame, v prípade potreby precedíme. Odstavíme bokom a necháme
vychladnúť tak, aby bola zmes jemnučko vlažná. Do jemne vlažnej zmesi vmiešame postupne maslo a
vyšľaháme na jemný krém. Odložíme do chladničky - ja si krém zvyčajne dám rovno do cukrárskeho
vrecka s príslušnou špičkou a takto odložím do chladničky a mám ho hneď pripravený na plnenie.
Ak sa vám krém náhodou pri pridávaní masla zrazí (občas sa to môže stať ak je maslo príliš studené), dá sa veľmi ľahko napraviť tak, že nádobu s krémom dáme nad paru na pár sekúnd (10-15) a zmes nahrejeme a rozmiešame, následne pokračujeme ďalej.
Malinový džem nahrejeme a ak je príliš hustý, tak zriedime kvapkou vody tak, aby nebol ani príliš tuhý ani príliš riedky, prípadne môžete prevariť s príslušným množstvom Agaru alebo zahustiť troškou vo vode rozmiešaného škrobu.Džem dáme do cukrárskeho vrecka bez špičky.
Pekáč vyložíme papierom na pečenie. Hotové chladené lístkové cesto necháme cca 10 - 15 minút povoliť pri izbovej teplote, otvoríme, rozprestrieme a vykrajovačkou s väčším priemerom vykrojíme kolieska. V týchto kolieskach menšou formičkou vykrojíme stred. Zvyšky nevyhadzujeme - ale upečieme ich, kolieska môžeme naplniť ako mini koláčiky, alebo potrieť vajíčkom a posypať podľa chuti rascou, soľou, paprikou, syrom a budete mať chuťovky, upečené neforemné zvyšky sa dajú použiť ako príloha k šalátu či polievke.
Polovicu takto pripravených korpusov preložíme na pekáč, pomocou mašlovačky potrieme vodou a položíme na ne druhú polovicu koliesok. Potrieme rozšľahaným vajíčkom a posypeme podrvenými pistáciami.
Upečieme v rúre vyhriatej na 200-220°C (každá rúra pečie inak) a pečieme 12-15 minút, alebo do zlatista. Mojej rúre stačilo pri 220°C cca 8 minút. Nabudúce skúsim piecť pri 200°C.
Upečené korpusy vyberieme z rúry, necháme vychladnúť a opatrne rozkrojíme vodorovne na polovice. Korpusy (polovice bez posypu) naplníme krémom a džemom, priklopíme polovicami s posypom a máme hotovo.
Môžeme ale nemusíme dozdobiť. Skladujeme v uzatvorenej dóze v chlade, pretože maslový krém má tendenciu sa dosť rýchlo topiť.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára