Na tento typ dezertu som zbierala odvahu už veľmi dávno. Ani neviem prečo, ale mala som pred nim ozaj veľký rešpekt. Možno preto, že je časovo náročnejší na prípravu, pretože jednotlivé komponenty treba pripraviť v určitom slede a musia sa chladiť a mraziť niekoľko hodín, najlepšie cez noc. A aj zrkadlová poleva mi robila vrásky.
Ale nakoniec som sa predsa len odhodlala ho vyskúšať aj s mojim úplne obyčajným necukrárskym vybavením, ktoré zahŕňalo akurát 4 silikónové formičky z Kauflandu a bežné kuchynské nástroje.
No čo vám budem hovoriť, určite mi pribudlo aspoň 1000 šedivých vlasov na hlave, ale dala som to myslím na to, že som ich robila prvý krát - celkom so cťou. Tieto pokusné kusy majú ešte kopec nedostatkov, ale myslím si, že na prvý pokus sú tortičky celkom obstojné.
Zdobenie som si predstavovala iné, ale lyofilizované ovocie, ktoré som chcela použiť na posyp mi navlhlo a nedalo sa použiť, tak potom som musela pracovať iba s tým, čo dom dal. A jediné niečo ovocné, čo sa hodilo k ovocnej plnke boli kandizované čerešne - a tak vznikli tieto ružovučké cecíky. Ružovú polevu som zvolila kvôli chuti a farbe náplne. A slivková pena mi prišla neobvyklá a sezónna, keďže akurát nám v záhrade dozrievajú posledné slivky.
Vychádzala som z receptu na čučoriedkové mousse koláčiky, ktorý je uverejnený na stránke www.loveandoliveoil.com - presne TU, kde nájdete aj foto postup, pretože fotenie by som už asi nezvládla. Ja som si musela upraviť množstvo surovín, pretože originál recept je na 15 menších tortičiek s priemerom 5,5 cm a ja som mala iba 4 stredne veľké formičky s priemerom asi 8 cm.
Ale rozpis pridávam v originálnej podobe, teda na na 15 pologúl s priemerom 5,5 cm.
POTREBUJEME :
na slivkové želé
V menšej panvici zmiešajte slivky, 2 PL cukor, a 1,5 ČL citrónovej šťavy. Na strednom ohni priveďťe k varu a varte pokiaľ nie sú slivky rozvarené. Rozmixujte a prepasírujte. Mali by ste mať 1 šálku pyré. Pol šálky vráťte do hrnca, zvyšok dajte chladiť v uzavretej nádobe – tento zvyšok budeme potrebovať na penu.
Plátky želatíny namočte do vody a nechajte zmäknúť. Pridajte zostávajúce 2 polievkové lyžice cukru a 1 1/2 lyžičky citrónovej šťavy, spolu s 2 polievkovými lyžicami vody do kastróla s pyré. Zahrievajte pokiaľ nezačne bublať. Vyžmýkajte dobre želatínu rukami, pridajte do hrnca so slivkovou zmesou a miešajte pokiaľ sa želatína celkom nerozpustí. Slivkovú zmes nalejte do vhodných malých formičiek, najlepšie silikónových s priemerom asi 2,5 - 3 cm a hlbokých tak 1 - 1,5 cm. Ja som nemala, tak som použila takú tú plastovú formu, čo sú v nej v bonboniére uložené bonbóny - najlepšia by bola tvarovo z Toffifee. Chlaďte cez noc, potom jemne odstráňte z formy - pomôže zmrazenie na cca pol hodinu, aby sa ľahšie vyklopili.
Ja som v tejto časti (želé) improvizovala a použila som pyré bez želatíny, iba úplne zmrazené (cez noc), ale nebola to úplne dobrá voľba - zle sa s ním manipulovalo a pomerne rýchlo sa topilo.
Krok č. 3 : Slivková pena
Želatínu necháme vo vode zmäknúť. Medzitým na slabom ohni zohrejeme v kastróle za občasného miešania odložené 1/2 šálky slivkové pyré, kým nie je opäť hladké. Vyžmýkame vodu zo želatíny a pridáme ju do teplého slivkového pyré, rozmiešame dohladka - nevaríme. Odložíme bokom a necháme čiastočne vychladnúť (má byť vlažné).
V miske rozšľaháme Mascarpone (izbovej teploty) s cukrom do hladka, postupne po lyžiciach pridávame vlažné slivkové pyré zmiešané so želatínou a vyšľaháme na hladkú zmes. Osobitne vyšľaháme smotanu do polotuha a postupne do nej zašľaháme slivkovo-Mascarpone zmes.
Túto zmes pomocou cukrárskeho vrecka alebo lyžice rovnomerne rozdelíme do silikónových foriem, tak necelý 1/2 cm pod okraj, do stredu vtlačíme po kúsku slivkového želé (oblou stranou smerom dolu), prikryjeme kolieskami cesta a zľahka pritlačíme. Takto naplnenú formu dáme zmraziť - odporúčam nechať mraziť celú noc.
Krok č. 4 : Zrkadlová poleva
Želatínu necháme vo vode napučať asi 5-10 minút. Bielu čokoládu si nasekáme do vhodnej misy. V hrnci zvaríme cukor, kukuričný alebo glukózový sirup a vodu, varíme pokiaľ sa cukor úplne nerozpustí a zmes nie je úplne číra. Odstavíme z tepla nabok, pridáme vyžmýkanú želatínu, rozmiešame a pridáme kondenzované mlieko a potravinársku farbu (používam gélovú). Horúcu zmes nalejeme na posekanú čokoládu, necháme postáť asi pol minúty až minútu a ponorným mixérom dobre rozmixujeme.
Necháme zmes vychladnúť cca na 29-30°C (teplota je dôležitá - ak bude príliš horúca stečie a nevytvorí dostatočne hrubú vrstvu na koláčikoch, ak bude málo teplá bude sa zle nanášať, resp. nebude po koláčiku stekať). Keď poleva dosiahne cca 29-30°C, môžete polievať zmrazené tortičky. Ak poleva zhustne treba ju opatrne zahriať - vo vodnom kúpeli alebo v mikrovlnke.
Tortičky položíme (cestom dolu) na mriežku, prípadne na poháre s trocha menším priemerom ako tortičky, aby poleva mohla odkvapkávať (stečenú polevu môžete na konci z podložky zobrať, dať do pohára a v chlade uskladniť - po zahriatí sa dá znovu použiť). Poliate tortičky necháme na mriežke či inej podložke cca 5-10 minút, aby poleva odkvapkala, potom opatrne presunieme na vhodné podložky - poleva veľmi lepí, a toto bola pre mňa úplne najhoršia práca z celého procesu.
Pretože som doma nemala glukózový ani kukuričný sirup, polevu som robila inú podľa tohto receptu, v ktorom sa tento sirup nepoužíva - je to poleva č. 2. Poleva rýchlo tuhla, vôbec nebolo treba čakať toľko ako sa píše v recepte - v momente ako som ju precedila cez sitko už bola skoro až príliš tuhá.
Po poliatí a odkvapkaní je potrebné tortičky nechať v chlade poriadne zatuhnúť, aspoň 2-3 hodiny. Chuťovo sú lahodné, a to ja vôbec tento typ dezertov nemusím - ale možno sa preorientujem.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára