21. januára 2025

Sladké nepečené krumple

Minulý rok som mala možnosť ochutnať Kremnické krumple a práve po ochutnaní tohto dezertu som si povedala, že tento zákusok skúsim pripraviť aj doma. A keďže som počas sviatkov okrem drobného pečiva nepiekla žiadny zákusok, tak som si to vynahradila teraz týmto naozaj lahodným dezertom. Keďže nepoznám originálny recept na známe Kremnické krumple, netrúfam si nazvať tieto moje priamo Kremnickými, ale môžem garantovať, že je to chuťovo naozaj výborný zákusok a jeden kúsok vám zaručene nebude stačiť.
 
 
Toto je jednoduchšia verzia, pretože som tentoraz nepiekla vlastné piškóty, ale využila som hotové cukrárske piškóty. Ale musím povedať, že na chuti im to neubralo, dokonca mi tuším chutili viac ako originál. A už mám v hlave aj nové verzie tohto naozaj lahodného dezertu.
 

POTREBUJEME (na 12 kusov) :

korpus

12 ks dlhých cukrárskych piškót
 
krém
 
133 ml mlieko
100 g práškový cukor
20 g hladká múka
2 žĺtky
25 ml rum
83 g maslo izbovej teploty
2 PL kakao
 
orechový marcipán
 
200 g mleté vlašské orechy
120 g práškový cukor
vaječný bielok podľa potreby
 
iné
 
kakao na obalenie
40 ml rum a 40 ml vody na potretie piškót (alebo rumovú arómu a vodu)


PRÍPRAVA :

Ja som si ako prvé pripravila piškóty, pretože som si nebola istá, či sa budú dať vydlabať, ale išlo to dobre, poškodila som iba jednu piškótu. Na vydlabanie som použila kovové "tvorítko" na vykrajovanie guľôčok z melóna, ktoré má dostatočne tenké a ostré hrany. Piškóty som prekrojila na polovice a vnútro som vyberala až z týchto polovičiek, z tej strany, ktorá je pocukrovaná (vrch piškót).
 

Keď som mala piškóty pripravené, urobila som krém. Polovicu mlieka (66,5 ml) som dala do menšieho hrnca, pridala som práškový cukor a túto zmes som priviedla k varu a pár minút som ju povarila (cca 3 minúty). Do druhej polovice mlieka som pridala žĺtky, múku a rum (25 ml) a dobre som tieto suroviny rozmiešala tak, aby v nich neboli hrudky. Túto žĺtkovú zmes som pridala k vriacej zmesi mlieka a cukru a za stáleho miešania som uvarila hustý puding, ktorý som odložila bokom a prikryla potravinárskou fóliou tak, aby sa fólia dotýkala priamo povrchu pudingu. Takto ošetrený puding som nechala vychladnúť - nie úplne, keď bol puding ešte vlažný postupne som ho pridávala do masla izbovej teploty, ktoré som vyšľahala do peny. Bála som sa či sa krém nezrazí, ale zbytočne - zo surovín vznikol krásny hladký a jemný krém.
 

Krém som rozdelila na 2 polovice. Jednu polovicu som nechala bielu a do druhej polovice som vmiešala kakao. Oba krémy som dala do cukrárskych vreciek, ktoré som zaistila sponami a odložila do chladničky stuhnúť.
 

Pokiaľ krém tuhne, môžete si pripraviť orechový "marcipán". Mleté vlašské orechy som zmiešala s práškovým cukrom a postupne som pridávala bielok tak, aby vznikla hmota podobná konzistenciou marcipánu - dostatočne hustá na to, aby sa dala vyvaľkať medzi dvomi papiermi na pečenie na tenkú placku, do ktorej sa obalia neplnené piškóty. Ale to už predbieham.
 
Polovice piškót som rozdelila na dosku po dvoch kusoch. Keď krém dostatočne stuhol tak, že držal tvar začala som plniť piškóty - jednu polovicu bielym a druhú polovicu tmavým krémom. Pomocou vrecka to išlo veľmi dobre. 
 

Keď som naplnila všetky piškóty, zlepila som vždy jednu polovicu naplnenú bielym krémom a jednu polovicu naplnenú tmavým krémom. Takto pripravené piškóty som pomocou mašlovačky potrela z oboch strán zmesou rumu a vody.
 
 

A teraz prišla pre mňa najhoršia časť práce - baliť piškóty do orechového marcipánu. Najskôr som orechovo-cukrovo-bielkovú hmotu rozdelila na kúsky s váhou cca 33-35 g. Ak vám trocha hmoty zvýši odložte ju, môžete ju potrebovať pri obaľovaní na odstránenie malých nedostatkov.
 
 
Potom som každú guľku medzi dvomi papiermi na pečenie rozgúľala na placku - mal by tom byť jemne oválny tvar, keďže piškóty sú podlhovasté. Ja som po rozgúľaní jednotlivých guliek hneď aj balila naplnené piškóty. Placka nesmie byť príliš tenká, pretože sa vám bude pri obaľovaní trhať. Hrúbku odporúčam 1,5 - 2 mm.
  
Chvíľu mi trvalo kým som si našla systém ako postupovať, ale potom to už išlo. Placku som položila na dlaň ľavej ruky, položila som na ňu krémom naplnený a spojený pár piškót, ktoré som prekryla z jednej strany orechovou plackou a opatrne som ju pretočila tak, aby sa plackou pokryla celá naplnená piškóta. Spoj som zľahka popritláčala k sebe a rovnako aj konce a celý obal som uhladila. Išlo to fajn, s orechovou hmotou sa pracovalo robilo dobre. 
 
  Takto som obalila všetky piškóty a potom som ich iba obalila v kakaovom prášku.
 
 
 
Ja som použila naturálne kakao, preto je trocha bledšie ako klasické holandské. Odporúčam obaľovať v hlbšej nádobe, pretože kakaový prášok je jemný a má tendenciu šíriť sa do okolia. 
 
 
 
Hotové krumpličky som dala stuhnúť cez noc do chladničky a na druhý deň som ich uložila do košíčkov. Vzhľadom na veľkosť koláčikov som použila košíčky určené na pečenie muffinov. 

 
Krumpličky sú chuťovo naozaj výborné. Sú jemné a lahodné, a jeden kúsok vám zaručenene nebude stačiť. 


 
 
 
 
 


20. januára 2025

Uhorkové jednohubky

Po sviatkoch hojnosti sa snažím upraviť jedálniček a naskočiť opäť na zdravšiu vlnu. Mám rada jednoduché, na prípravu nenáročné ale chutné jedlá z dostupných surovín. Viem si predstaviť aké fantastické budú tieto chuťovky v lete z čerstvých v záhrade vypestovaných uhoriek, ale aj teraz mimo sezóny som si na tomto rýchlom občerstvení naozaj pochutila. A myslím si, že aj ako chuťovky pre nečakanú návštevu by tieto jednohubky so cťou obstáli.
 


Čerstvé uhorky sú potravinou bohatou na vodu, vitamíny (A,C,K) a minerály (železo, jód, vápnik, zinok, draslík, kremík, ...). Preto majú čerstvé uhorky množstvo benefitov pre ľudský organizmus. Okrem toho, že uhorka je výborným pomocníkom pri chudnutí (100 g surovej uhorky obsahuje iba 45 kcal), prečisťuje črevá, posilňuje imunitný systém a sliznice čriev, je výborný antioxidant, skrášľuje pokožku i vlasy, zmierňuje problémy s očami, atď.


POTREBUJEME :

čerstvú šalátovú uhorku
Mozarellu v náleve (light alebo klasickú)
syr Feta
paradajky (klasické alebo cherry)
bazalkové pesto
čerstvá bazalka na ozdobu
soľ
korenie
 

 
PRÍPRAVA :
 
Uhorku umyjeme, osušíme, odkrojíme konce a pokrájame na plátky hrubé cca 3-4 mm. Nekrájajte uhorku na príliš tenké či príliš hrubé plátky. S tenkými sa bude po dokončení zle manipulovať a hrubé sa budú horšie konzumovať. Na kolieska uhorky uložíme plátok Mozarelly, tento potrieme pestom, obložíme tenkými plátkami paradajok, pridáme po troške Fety, ktorá dodá výbornú chuť a všetko to ochutíme soľou a korením. Môžeme ale nemusíme dekorovať lístkom čerstvej bazalky alebo inej čerstvej bylinky.


Avokádové chuťovky

Milujem pokrmy studenej kuchyne - tej tradičnej a aj tej zdravšej. V posledných rokoch sme si doma veľmi obľúbili avokádovú nátierku, tak som tentoraz pripravila avokádové chuťovky. 
 

Avokádo má neutrálnu chuť, preto tieto chuťovky môžete zdobiť okrem syra aj zeleninou a aj ovocím. Ja sa zvyčajne neviem rozhodnúť, preto robím chuťovky aj s ovocím aj so zeleninou. A ak pridáte k zelenine aj kúsok opečenej mäsitej slaniny alebo sušenej šunky, tak to bude tiež veľká lahôdka.


 
POTREBUJEME (na 8 - 10 kusov) :
 
na nátierku
 
1 väčšie zrelé avokádo
1-2 strúčiky cesnaku
citrónovú šťavu z 1/8 citróna
soľ
korenie
1/4 ČL med 

na ozdobu

syr Feta
cherry paradajky
čerstvé maliny
semienka granátového jablka
opražená slaniny
čerstvé bylinky (tymián, oregano, petržlenová vňať)

iné : pečivo, chleba

 
PRÍPRAVA :

Je dôležité, aby ste použili zrelé avokádo, pretože ak použijete príliš tvrdé okrem toho, že sa s ním zle pracuje, nemá tú správnu chuť. Dužinu avokáda v miske roztlačíme vidličkou, pridáme pretlačený cesnak, ochutíme soľou, korením, citrónovou šťavou a medom. Med spolu s citrónovou šťavou zabezpečí okrem chuti aj to, že že si avokádo zachová peknú zelenú farbu a predčasne nezoxiduje. Ak budete zdobiť ovocím, cesnak nepridávajte, alebo iba minimálne množstvo. Kolieska pečiva alebo chlebíka si opečieme nasucho na panvici. Nátierku rovnomerne rozdelíme na opečené a vychladnuté pečivo (chlebík) a zdobíme podľa chuti a fantázie.
 

Ja mám veľmi rada kombináciu avokáda a malín či jahôd, prípadne granátového jablka, ktorých chute spolu veľmi dobre harmonizujú. Čo sa syra týka, jednoznačne môžem odporučiť syr Feta alebo podobný typ syra s výraznou chuťou, pretože neutrálna chuť avokáda potrebuje chuťovo výraznejšieho parťáka.
 

 

5. januára 2025

Novoročná Panna Cotta z vaječného likéru

Tak po rokoch som sa opäť odhodlala vyskúšať tento dezert, ktorý v tradičnej smotanovej podobe nemusím. Zaujal ma najmä tým, že ako základná surovina sa nepoužíva smotana, ale vaječný likér. V pôvodnom recepte bola likérová časť kombinovaná s brusnicami, tie som však nemala tak, som sa rozhodla vyskúšať s malinami, pretože môj vaječný likér mal kokosovú príchuť a prišlo mi, že maliny sa k nemu celkom hodia.
 

 
POTREBUJEME (na 3 porcie) :
 
250 ml vaječný likér
želatína na 1/4 litra tekutiny
2 PL voda
2 hrste mrazené maliny  
trstinový alebo klasický cukor podľa chuti
mrazené alebo čerstvé maliny a rozmarín na ozdobenie (voliteľné)
 
 

 
PRÍPRAVA :
 
Najskôr necháme v 2 PL vody napučať želatínu. Ja som na tieto 3 poháre použila 1/2 balenia (cca 10 g) práškovej želatíny určenej na prípravu krémov. Nabudúce skúsim dať menej, zmes bola na mňa príliš tuhá. Medzitým dáme zohrievať vaječný likér, ale pozor nevaríme, zohrejeme iba po bod varu. Likér odstavíme z plameňa a pridáme doň napučanú želatínu, dobre rozmiešame, nesmú tam byť žiadne hrudky. Takto pripravenú zmes rozdelíme do pohárov tak, aby likérová časť siahala cca 1,5 - 2 cm pod horný okraj pohára. Takto naplnené poháre dáme stuhnúť do chladničky na 1,5 - 2 hodiny.
 

 
Pred uplynutím doby tuhnutia rozvaríme mrazené maliny s trochou cukru (podľa chuti), ak vám vadia zrniečka môžete zmes prepasírovať, len treba rátať s tým, že malinovej šťavy bude potom menej, preto použite viac malín. 
 
 
 
Malinovú zmes necháme pár minút vychladnúť a rovnomerne ju rozdelíme na vrch pohárov. Ozdobíme (alebo aj nie) a môžeme podávať.

 
 

2. januára 2025

Úliky

Tieto Vianoce boli u nás v znamení úlikov ... robila som rovno tri druhy, pretože som sa nevedela rozhodnúť iba pre jednu príchuť. Oslovili ma malinové, karamelové z Lotus sušienok a s príchuťou Matcha. Tak som nakoniec urobila na skúšku všetky tri druhy z menších dávok. 
 
 

 
Úliky som tento rok robila premiérovo a všetky tri varianty boli chuťovo prekvapivo dobré. Hneď po naplnení mi najviac chutili malinové úliky, pretože mali sviežu chuť - maliny boli v korpusoch, v kréme a aj posyp bol malinový. Po odležaní mi naopak viac chutili karamelové a Matcha, z malinových sa tá výraznejšia svieža chuť pár dňovým státím ako vytratila.
 


Čo sa týka formy, doma som mala jednoduché plastové formičky (neotváravé), z tých sa úliky vyklápali veľmi zle napriek ich pocukrovaniu a chcelo to veľa trpezlivosti s ňou pracovať. Vzdala som to po dvoch úlikoch.
 
zdroj : internet
 
 
Potom som si spomenula, že mám aj drevenú formu s rúčkou, ktorú som si pred pár rokmi kúpila na remeselných trhoch u nás v meste. Nakoniec sa mi osvedčila práve táto drevená forma, ktorá je robustná a pracovalo sa s ňou veľmi dobre - je podobná tej na obrázku, len má v bočnej stene drevenú rukoväť.  
 
zdroj : internet
 
1. MATCHA ÚLIKY
 
Táto príchuť ma zaujala okrem peknej zelenej farby, ktorú mám ja rada tým, že do korpusu nejdú piškóty, ale mandľová múka a sú plnené likérom - v originál recepte to bol likér Baileys, ja som použila skvostný vaječný likér s kokosovou príchuťou, ktorý som dostala od kamarátky. Likér som doplnila limetkovou šťavou, ktorá sa mi ku kokosovej chuti likéru hodila. Viem si predstaviť ich naplniť aj citrónovým krémom (Lemon Curd), Matcha si k sebe jednoducho žiada výraznejšiu chuť.
 
 
POTREBUJEME (na cca 24 kusov) :
 
korpusy

200 g mandľová múka (mleté mandle)
150 g práškový cukor
1 vaječný bielok
1 PL rum
1 PL Matcha prášok

plnka

100 g maslo
práškový cukor podľa chuti
likér podľa chuti (u mňa to bol vaječný likér s kokosovou chuťou)
 
iné :  okrúhle piškóty

PRÍPRAVA :
 
Ako prvé si pripravíme cesto na korpusy, pretože potrebuje hodinku odpočívať. Zmiešame všetky suroviny určené na korpus, vytvoríme z nich kompaktnú zmes a túto zmes zabalenú do potravinárskej fólie alebo do mikroténového vrecka necháme odpočívať pri izbovej teplote. Suroviny sa prepoja a s cestom sa bude lepšie pracovať.
 
Ako druhú pripravíme plnku tak, že mäkké maslo vyšľaháme do svetlej peny a postupne doň zašľaháme práškový cukor a likér. Likér treba pridávať opatrne, aby sa krém nezrazil. Ak sa to stane nezúfajte, misu s krémom dajte na 5-10 sekúnd  nad horúci vodný kúpeľ a stále miešajte metličkou, krém sa upraví. Hotový krém dajte do cukrárskeho vrecka s tenkou špičkou alebo aj bez špičky a odložte bokom.
 

Po uplynutí času z cesta odoberáme malé časti, v dlani z nich urobíme guľku a túto vtlačíme do formy na úliky, ktorú sme namočili do práškového cukru, ktorý zaistí, že sa úlik pekne vyklopí von. Ja som použila drevenú formu, ktorú som namočila do práškového cukru pred každým vtlačením zmesi. 
 
Ja som plnila tak, že po vyklopení som úlik vrátila do formy, urobila som doň jamku (môžete použiť prst alebo si pomôcť nejakým nástrojom), pomocou vrecka naplnila krémom a priklopila okrúhlou piškótou. Takto pripravené úliky som ukladala do dózy a neskôr zdobila. 
 

2. LOTUS ÚLIKY

Samotné Lotus keksíky nemám príliš rada kvôli ich konzistencii, ale chuťovo mi Lotus krém chutí a Lotus krém používam občas do krémov na plnenie tort či zákuskov, alebo na dekorovanie dezertov.

 
POTREBUJEME (na cca 24 kusov) :
 
korpusy

125 g Lotus keksíky
75 g mandľová múka (mleté mandle)
80 g práškový cukor
1 PL kakao
50 g maslo
2 PL mlieko
1 PL rum

plnka : 2 PL Lotus nátierka jemná

iné :  
 
okrúhle piškót
práškový cukor na vysypanie formy
 
PRÍPRAVA :
 
Ako prvé si pripravíme cesto na korpusy, pretože potrebuje hodinku odpočívať. Sušienky rozmixujeme a zmiešame s ostatnými prísadami určenými na korpus, vytvoríme z nich kompaktnú zmes a túto zmes zabalenú do potravinárskej fólie alebo do mikroténového vrecka necháme chvíľu odpočívať v chlade, aby sa s cestom lepšie pracovalo.
 
Plnku pripravíme tak, že jemný Lotus krém rozpustíme na úplne slabom stupni ohrevu - trvá to iba 30 - 60 sekúnd, tak pozor aby sa nespálila. Rozpustený krém dáme do cukrárskeho vrecka a odložíme do chladu na chvíľu čiastočne stuhnúť - nie nadlho, pretože tuhne dosť rýchlo a s tuhým by sa úliky zle plnili.
 
Po uplynutí času z cesta odoberáme malé časti (cca 15-16 g), v dlani z nich urobíme guľku a túto vtlačíme do formy na úliky, ktorú sme namočili do práškového cukru, ktorý zaistí, že sa úlik pekne vyklopí von. Ja som použila drevenú formu, ktorú som namočila do práškového cukru pred každým vtlačením zmesi. 
 
Ja som plnila tak, že po vyklopení som úlik vrátila do formy, urobila som doň jamku (môžete použiť prst alebo si pomôcť nejakým nástrojom), pomocou vrecka naplnila plnkou a priklopila okrúhlou piškótou. Takto pripravené úliky som ukladala do dózy a neskôr zdobila.
 


3. MALINOVÉ ÚLIKY

Ja ako milovníčka malín, som pôvodne chcela robiť iba túto príchuť, pretože ja preferujem najmä ovocné dezerty. Tieto malinové boli hneď po urobení naozaj svieže a lahodné. Ja som zvolila iba jednoduché zdobenie prachom z mrazom sušených malín, ktorý však odporúčam použiť iba ak chcete úliky hneď podávať, pretože v uzatvorenej dóze v chlade prach zvlhol a nevyzeral úplne najlepšie. 

POTREBUJEME (na cca 24-25 kusov) :
 
korpusy

120 g detské piškóty
150 g práškový cukor
90 g maslo izbovej teploty
3 PL mlieko
30 g mrazom sušených malín

plnka

70 g maslo izbovej teploty
140 g malinový džem bez zrniečok
3 PL pomarančová šťava
trocha pomarančovej kôry
 
iné :  
 
24-25 ks okrúhle piškóty
práškový cukor na vysypanie formy 
prach z lyofilizovaných malín na posypanie

PRÍPRAVA :
 
Ako prvé si pripravíme cesto na úliky, pretože potrebuje aspoň 20 minút odpočívať v chlade. Zmiešame všetky suroviny určené na korpus, vytvoríme z nich kompaktnú zmes a túto zmes zabalenú do potravinárskej fólie alebo do mikroténového vrecka necháme odpočívať v chlade. Suroviny sa prepoja a s cestom sa bude lepšie pracovať.
 
Plnku pripravíme plnku tak, že mäkké maslo vyšľaháme do svetlej peny a postupne doň zašľaháme práškový cukor a džem. Džem pridávame opatrne, aby sa krém nezrazil. Ak sa to stane nezúfajte, misu s krémom dajte na 5-10 sekúnd  nad horúci vodný kúpeľ a stále miešajte metličkou, krém sa upraví. Hotový krém dajte do cukrárskeho vrecka (môžete použiť tenkú špičku alebo nemusíte použiť žiadnu) a odložte bokom.
 
Zo zachladeného cesta odoberáme malé časti (cca 15 g), v dlani z nich urobíme guľku a túto vtlačíme do formy na úliky, ktorú sme namočili do práškového cukru, ktorý zaistí, že sa úlik pekne vyklopí von. Ja som použila drevenú formu, ktorú som namočila do práškového cukru pred každým vtlačením zmesi. 
 
Ja som plnila tak, že po vyklopení som úlik vrátila do formy, urobila som doň jamku (môžete použiť prst alebo si pomôcť nejakým nástrojom), pomocou vrecka naplnila plnkou a priklopila okrúhlou piškótou. Takto pripravené úliky som ukladala do dózy a neskôr zdobila. Ja som zvolila iba jednoduché zdobenie prachom z lyofilizovaných malín, odporúčam ho však použiť iba v prípade, že úliky budeme hneď podávať, pretože státím zvlhne a nevyzerá už takto dobre.

Úliky skladujem v uzatvorených dózach v chlade.