Zelenú farbu som mala vždy rada, ale najradšej ju mám práve v jarnom období, a to aj v kuchyni. Zrejme to bude spôsobené tým, že po ponurom zimnom období sa už nemôžem dočkať obdobia, keď sa príroda prebudí k životu a svet bude zasa svieži, zelený. Preto na jar tak akosi prirodzene mám aj na tanieri viac jedál zelenej farby. Tentoraz je to lahodná krémová zeleninová polievočka - a ako je u mňa zvykom, bez mlieka či smotany.
U nás doma sa v minulosti krémové polievky nevarili - pokiaľ si spomínam, pre slovenské domácnosti boli v minulosti typické skôr sýte, klasické polievky. Tieto krémové k nám prišli až časom z iných končín zemegule. Ale postupne som si ich obľúbila až do tej miery, že mi začali chutiť viac ako tie klasické. Na ich prípravu používam jednoduchý recept, v ktorom vynikne chuť zeleniny.
POTREBUJEME (na cca 4 porcie) :
4 stonky Sedano (stonkový zeler)
8 kusov zelená špargľa
2 kusy šalotka
20 g maslo
2 zemiaky
1 liter teplý zeleninový vývar
hrsť medvedieho cesnaku (cca 10 listov)
soľ
čerstvo mleté korenie
čierny sézam (voliteľné)
sušená šunka (voliteľné)
ocot podľa chuti (nemusí byť)
PRÍPRAVA :
Všetku zeleninu umyjeme. Stonkový zeler z hornej strany očistíme od vlákien a pokrájame na mesiačiky, zo špargle odkrojíme hlavičky (odložíme ich bokom, budeme is nimi ešte pracovať), asi 1 cm zo spodnej časti a zvyšok špargle pokrájame na cca 1 cm veľké kúsky. Šalotku očistíme a pokrájame nadrobno. Medvedí cesnak pokrájame. Zemiaky očistíme a pokrájame na menšie kusy. Vývar zohrejeme.
Keď máme všetko pripravené, do vhodného hrnca dáme rozpustiť maslo, pridáme pokrájanú šalotku, stonkový zeler a špargľu. Prikryjeme a na miernom plameni dusíme 10 minút. Po desiatich minútach pridáme očistené, pokrájané zemiaky a teplý zeleninový vývar. Premiešame, prikryjeme a varím pokiaľ zemiaky nie sú uvarené (cca 15-20 minút). Asi 5 minút pred koncom varenia pridáme medvedí cesnak. Keď sú zemiaky mäkké polievku rozmixujeme - ja používam ponorný mixér. Kto chce môže polievku prepasírovať, ale ak ste stonkový zeler očistili od vlákien, nebude to potrebné. Rozmixovanú polievku ochutíme soľou a korením, vrátime na sporák, pridáme hlavičky špargle a krátko povaríme (cca 5 minút). Alebo hlavičky špargle môžete upraviť krátko nad parou a vložiť do polievky až pri servírovaní - mali by zostať chrumkavé. Kto má rád kyslé polievky, môže polievku ochutiť kvapkou octu - obe verzie sú výborné.
Nám tieto polievky chutia samotné alebo s plátkom nasucho opečenej sušenej šunky, ale nie je to podmienkou. Ja som tentoraz na tanieri ešte posypala čiernymi sezamovými semienkami - tak nejako sa mi tam ten čierny akcent žiadal.