3. apríla 2025

Jablkový koláč

Jablkové koláče mám veľmi rada a robila som ich už v rôznych verziách. A keďže ja iba nerada pečiem dookola tie isté koláčiky, tak som tentoraz zvolila tento tvar so zaujímavo tvarovanými okrajmi, ktorý mi tvarom pripomína galetku, čo je jednoduchý koláč z krehkého cesta, zvyčajne okrúhleho či oválneho tvaru so zahnutými okrajmi, ktorý je najčastejšie plnený ovocím. 
 

 
Ale pre galetku (názov pochádza z francúzskeho slova “Galette”, občas sa používa aj taliansky názov “Crostata”) je typické jednoduché zahnutie okrajov. Mne sa však na tomto koláčiku páčia najviac práve tie zaujímavo tvarované okraje.
 
 
POTREBUJEME (na 1 koláč = cca 8 porcií) : 
 
cesto

2 až 3 hrnčeky múky
100 g jemne povolené maslo
2 PL rastlinný olej
2-3 PL práškový cukor
1 vajce veľkosti M
1 PL hustý biely neochutený jogurt (alebo kyslá smotana)
1/2 ČL prášok do pečiva
1/2 ČL sóda bicarbona
1/2 ČL vanilkový extrakt (alebo vanilkový cukor)
 
 
plnka
 
2-3 jablká
1 plátok masla
1-2 PL krupicový cukor
1 ČL citrónová šťava
voňavé korenie podľa chuti 
hrsť posekaných alebo mletých orechov podľa chuti
0,5 dl voda
 
 
PRÍPRAVA :
 
Najskôr si pripravíme náplň, ktorá potrebuje vychladnúť. Jablká očistíme, odstránime jadrovník a pokrájame na malé kocky. Na panvici rozpustíme malý kúsok masla, pridáme pokrájané jablká, cukor, citrónovú šťavu, premiešame, podlejeme vodou a udusíme do mäkka. Ale jablká stále musia držať svoj tvar. Ja som dusila iba 4-5 minút. Odstavíme bokom, pridáme voňavé korenie, orechy, premiešame a necháme vychladnúť.
 
  
Zo surovín na cesto vypracujeme kompaktné cesto. Na dosku či podložku si dáme papier na pečenie, jemne poprášime múkou a cesto rozgúľame do tvaru kruhu, na hrúbku cca 2 mm. V strede cesta si naznačíme napríklad menšou miskou či dezertným tanierom plochu kam uložíme jablkovú zmes. 
 
 
Následne napríklad podľa formy na pečenie vyrežeme z cesta kruh - ja som použila formu s priemerom 24 cm. Zvyšok cesta spracujeme do guľky a dáme na chvíľu do mrazničky, budeme ho ešte potrebovať. 
 
 
 

Cesto od strednej časti (kam príde plnka) po okraje narežeme na pásiky široké cca 1,5 cm.
 

Rúru zohrejeme na 180°C. Do stredu cesta vložíme vychladnutú jablkovú zmes a opatrne boky uzatvoríme pásikmi cesta.
 
 

Zvyšok cesta vyberieme z mrazničky a nastrúhame na jablká. 


Takto pripravený koláč spolu s papierom na pečenie presunieme na plytký pekáč, vložíme do vyhriatej rúry a pri teplote 180°C pečieme do zlatista (cca 25 minút). Po upečení necháme chvíľku vychladnúť, poprášime práškovým cukrom a môžeme podávať 😋 

 
 
 

1. apríla 2025

Makrónky zo sušených bielkov ... príchuť banán v čokoláde

Prvé makrónky som robila pred 7 rokmi a za ten čas som vyskúšala všetky metódy (taliansku, francúzsku aj švajčiarsku). Makrónky pripravené iba zo sušených bielkov sa stali populárnymi u nás na Slovensku počas minulého roka, aspoň ja som ich vtedy zaregistrovala. Chcela som ich vyskúšať, pretože rada skúšam nové veci a bola som zvedavá na rozdiel v ich konzistencii aj chuti oproti klasicky pripravovaným makrónkam. A občas, keď nie sú po ruke vajíčka je dobré mať v zálohe aj takýto alternatívny recept. Recept na ich prípravu nie je vôbec ľahké nájsť, preto som vďačná autorke receptu, že ho sprístupnila aj pre ostatných milovníkov týchto mini koláčikov. Prepojenie na video autorky receptu nájdete TU.
 
 
Za mňa zatiaľ najlepšie výsledky, najmä čo sa vzhľadu týka sa dosiahne pri príprave talianskou metódou (s cukrovým sirupom), aj keď táto metóda sa mnohým zdá zložitá vzhľadom na potrebu prípravy cukrového sirupu, ktorý je potrebné zohriať na určitú teplotu (118°C), čo si vyžaduje použitie cukrárskeho teplomeru.


ŠKRUPINKY 
 
Metóda    : francúzska (bez rozvaru)
Mandľová múka : TOP CAKE
Bielky      : sušené
Podložka : silikón
Sušenie   : ÁNO (v rúre, 4 minúty / 80°C) 
Pečenie   : funkcia horný a dolný ohrev + ventilátor (135°C /16 minút)
Farba       : ÁNO, prášková (od latarte, odtieň BANANA)
 
PLNKA : ganache z mliečnej a horkej čokolády a banánovej pasty, 
              čerstvý banán


PRÍPRAVA (škrupinky):
 
Čo sa týka gramáže surovín aj postupu prípravy škrupiniek, robila som ich podľa  receptu od autorky receptu. Link na recept nájdete hore v úvode receptu.
 
Mne vyšlo z uvedenej dávky 24 škrupiniek, teda 12 kompletných makróniek. Počet škrupiniek sa môže mierne líšiť v závislosti od toho, aké veľké budete škrupinky striekať.
 

plnka
 
40 g mliečna čokoláda 
60 g horká čokoláda
60 g smotana na šľahanie
1 ČL banánová pasta
čerstvý banán 

 
 
 
PLNKA
 
Vzhľadom na farbu pripomínajúcu šupku banánu som ich naplnila plnkou, ktorú som nazvala "banán v čokoláde" 😋😋😋. Na plnku som smotanu zohriala po bod varu a horúcu som naliala na posekanú čokoládu, minútu som zmes nechala postáť, potom som ju rozmiešala do hladka, pridala banánovú pastu, premiešala, prikryla som ju potravinárskou fóliou a nechala vychladnúť a zatuhnúť. Keď plnka dosiahla požadovanú hustotu, preložila som ju do cukrárskeho vrecka s ozdobnou špičkou, nastriekala som ju na polovicu škrupiniek, do stredu som dala po kúsku čerstvého banánu a priklopila som druhou škrupinkou. Pridanie pasty do ganache spôsobí, že nebude taká tuhá ako iba z čokolády a smotany, preto nato pamätajte pri plnení, ale po odležaní v chladničke plnka dosiahla takú akurátnu konzistenciu. Makrónky som uložila do nádoby, ktorú som uzatvorila vrchnákom a v chladničke som ich nechala 12 / 24 hodín odpočinúť. Zdobenie som tentoraz vynechala, keďže išlo iba o pokusnú várku.
 
Po 12 hodinách boli ešte trocha tuhé, ale po 24 hodinách boli naozaj výborné. Škrupinky nasali vlhkosť z plnky a boli vláčne. S čokoládovo-banánovou plnkou boli výborné.
 

 
POZNATKY :
 
- na chuť sú tieto makrónky menej sladké ako tie z tekutých bielkov
- sneh treba šľahať dlhšie, aby dosiahol pevnú konzistenciu ale zasa nie pridlho
- zmes dlhším miešaním hustla
  (pri makrónkach z tekutých bielkov zmes dlhším miešaním naopak redne)
- makrónky po upečení napriek tomu, že som mandle aj cukor pred použitím  
  osiala, mali zrnitý povrch, čo sa mi pri klasických bielkoch nestáva
- upečené škrupinky sú "hutnejšie"
- škrupinky po upečení sú krásne plné 💛💛💛
 


Na týchto makrónkach sa mi páčilo najmä to, že škrupinky boli po upečení krásne plné. Aj keď sa zdali škrupinky po upečení "hutnejšie", po naplnení a odležaní (odporúčam 20-24 hodín) boli výborné.